RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Obowiązek szczepień w Niemczech? „Należy przygotować decyzję”

Niemcy zmagają się z pandemią (fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI)
Niemcy zmagają się z pandemią (fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przyszły kanclerz Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych spotkali się we wtorek na wideokonferencji, by przedyskutować dalsze postępowanie w związku z pandemią COVID-19. Wiążące ustalenia nie zapadły, ale wskazano na konieczność przygotowania decyzji o obowiązku szczepień.

W Portugalii stan klęski żywiołowej z powodu COVID-19. Potrwa do 20 marca

Wchodzący w życie w środę stan klęski żywiołowej potrwa co najmniej do 20 marca – powiadomił w poniedziałek rząd Portugalii. Stan klęski...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Po spotkaniu rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert poinformował, że „rząd federalny i kraje związkowe potwierdzają priorytetowy cel, jakim jest znaczne zwiększenie liczby szczepień; do świąt Bożego Narodzenia ma być możliwe wykonanie do 30 mln pierwszych, drugich i dodatkowych szczepień”. Dodał, że znacząco poszerzone zostanie grono osób uprawnionych do wykonywania szczepień.

Seibert zapowiedział, że „w najbliższym czasie należy przygotować decyzję w sprawie ogólnego obowiązku szczepień”.

Jednostka kryzysowa


Na spotkaniu zdecydowano również o niezwłocznym utworzeniu nowej federalnej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień. Jak przekazał rzecznik, na czele tego zespołu stanie generał Carsten Breuer.

W udzielonym po konferencji wywiadzie dla telewizji Bild Live przyszły kanclerz Olaf Scholz powiedział, że procedury legislacyjne powinny pozwalać każdemu posłowi na głosowanie w sprawie powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19 w zgodzie z własnym sumieniem.

Kolejne spotkanie szefów rządów odbędzie się w czwartek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej