– Był wrzesień, jak już się wcześniej robił mrok. Światła w wagonie nie zapalili. Te malutkie dzieci płakały, aż jęczały. Tego się nie da określić… – wspominał ocalały z niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi. Z okazji 79. rocznicy powstania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu przygotowało wyjątkowy film zatytułowany „Nauczono nas płakać bez łez”, w którym przybliża się piekło stworzone przez okupantów.
Historycy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi odkryli nieznane dotąd miejsca spoczynku dzieci z niemieckiego obozu...
zobacz więcej
Premiera filmu odbędzie się 1 grudnia. Będzie można go obejrzeć na stronie muzeum muzeumdziecipolskich.pl.
Utworzony 1 grudnia 1942 r. niemiecki obóz przy ul. Przemysłowej został wyodrębniony z Litzmannstadt Ghetto. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci.
W obozie umieszczano między innymi dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty; dzieci osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu.
Po zakończeniu II wojny światowej pamięć o niemieckim obozie pracy dla polskich dzieci w Litzmannstadt Ghetto zaczęła słabnąć, a niemal wszelkie pozostałości po nim uległy zniszczeniu. Z początkiem lat 60. ub. wieku, wraz z budową osiedla mieszkaniowego, zatarto jego granice.„Był wrzesień, jak już się wcześniej robił mrok. Światła w wagonie nie zapalili. Te malutkie dzieci płakały, aż jęczały. Tego się nie da określić…”
— Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu (@muzeumdp) November 30, 2021
Film „Nauczono nas płakać bez łez” o wspomnieniach Ocalałych z niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi.
Premiera 1.12.2021 pic.twitter.com/deNXO1DH0A