RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Antysemicki atak w Amsterdamie. Mężczyzna zaatakowany kijem

Napastniczka została zatrzymana przez policję (fot. EPA/ARIE KIEVIT)
Napastniczka została zatrzymana przez policję (fot. EPA/ARIE KIEVIT)

28-letni mieszkaniec Oostzaan w centralnej Holandii zgłosił policji pobicie i znieważenie go w Amsterdamie przez 41-letnią kobietę. Zaatakowała go kijem, gdy na jej pytanie, czy jest Żydem, odpowiedział twierdząco.

Antysemickie ulotki w Beverly Hills. Jest śledztwo

Kalifornijska policja prowadzi śledztwo w sprawie antysemickich ulotek, na które natrafili mieszkańcy domów w Beverly Hills. Stało się to kilka...

zobacz więcej

Do zdarzenia, o którym informuje dziennik „De Telegraaf”, doszło w poniedziałek na stacji metra Albert Cuypstraat w stolicy kraju.

Z relacji gazety wynika, że w pewnym momencie do mężczyzny w jarmułce podeszła kobieta i zapytała, czy jest on Żydem; gdy odpowiedział twierdząco, uderzyła go.

„Kobieta wykrzykiwała też antysemickie, obraźliwe teksty i opluła 28-latka” - czytamy w dzienniku. Gdy chciała odjechać na rowerze, mężczyzna ją zatrzymał i powiadomił policję, która zabrała napastniczkę na przesłuchanie.

– Nienawiść do Żydów wraca do społeczeństwa i to do głównego nurtu. Słyszymy to na ulicy, w szkole i w pracy. W wielu miejscach potwór czuje się jak w domu – mówił na początku roku minister sprawiedliwości Ferdinand Grappenhaus.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W lutym wybito szyby w budynku na cmentarzu żydowskim w Rotterdamie; we wrześniu kilku młodych Holendrów przebrało się w nazistowskie mundury i maszerowało po centrum miasta Urk, a następnie przeprowadziło inscenizowaną likwidację żydowskiego więźnia.

Według najnowszego raportu Agencji Praw Podstawowych UE wynika, że w ubiegłym roku zanotowano w Niderlandach 517 antysemickich incydentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej