RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poboży: Zakaz przebywania wprowadzimy tam, gdzie stan wyjątkowy

Błażej Poboży (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Błażej Poboży (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zakaz przebywania wprowadzimy tam, gdzie obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli w pasie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią – poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, na razie te rozwiązania zostaną wprowadzone na trzy miesiące.

Ochrona granicy. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w...

zobacz więcej

Zakaz zostanie wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji. Umożliwia to nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział wieczorem, że rozporządzenie wyda jeszcze we wtorek.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że „rozporządzenie w nowej formule prawnej ureguluje sytuację przy granicy”. „Obszar, na którym będzie obowiązywał zakaz przebywania, będzie taki sam, jak ten, na którym aktualnie obowiązuje stan wyjątkowy. Na razie wprowadzamy te rozwiązania na trzy miesiące” – poinformował Poboży.

Wiceminister zaznaczył, że „jedyna ważna różnica, która dotyczy obecności dziennikarzy, zostanie określona w zasadach, którymi będzie się kierował komendant Straży Granicznej”. „Niedługo zostaną zakomunikowane” – zapowiedział.

Jeszcze dziś rozporządzenie ws. zakazu przebywania przy granicy

Jeszcze we wtorek wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej –...

zobacz więcej

Stan wyjątkowy


Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią. Początkowo został wprowadzony na 30 dni, a następnie przedłużony o kolejne 60 dni.

Przepisy nowelizacji umożliwiają wprowadzenie zakazu na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej – z Białorusią, Ukrainą i Rosją – w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Przepisy noweli, które umożliwiają wprowadzenie zakazu, wchodzą w życie o północy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej