RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mężczyzna sądził, że znalazł złoto. Znalazł coś znacznie cenniejszego

Mężczyzna znalazł meteoryt (fot. Shutterstock)
Mężczyzna znalazł meteoryt (fot. Shutterstock)

Poszukiwacz skarbów udał się w miejsce, gdzie od wielu lat znajdowano złoto. Zamiast sita i kilofa wziął ze sobą wykrywacz metali oraz łopatę. To, co wykopał przez kilka lat było jego utrapieniem. Walił w to młotem i próbował rozpuścić kwasem. W końcu odważył się zanieść znalezisko do muzeum.

Za ponad 100 tys. euro sprzedano na licytacji białą truflę

Za 103 tys. euro sprzedano na aukcji w Piemoncie na północy Włoch białą truflę ważącą 830 gramów. Kolejny rok z rzędu trufla rekordzistka licytacji...

zobacz więcej

David Hole szukał złota z wykrywaczem metali w Maryborough Regional Park niedaleko Melbourne w Australii. Wykrywacz wskazał na wysokie stężenie metalu w gliniastej glebie. Na miejscu poszukiwacz znalazł jedynie duży, 17-kilogramowy kamień. Zabrał go ze sobą, bo uznał, że w kamieniu jest samorodek złota. Przez kilka lat próbował rozłupać kamień. Bez skutku.

Hole, by rozbić znalezisko, użył diaksu, szlifierki kątowej, wiertarki, zalewał je kwasem. Jednak nawet przy pomocy ciężkiego młota nie mógł spowodować choćby pęknięcia w bryle. Jak podał dziennik „The Sydney Morning Herald”, poszukiwacz skarbów w końcu wpadł na pomysł, by znalezisko zanieść do Melbourne Museum (muzeum historii naturalnej w Carlton Gardens w Melbourne).

Dermot Henry, pracownik tejże placówki, stwierdził, że kamienia zawierającego w sobie metal rozłupać łatwo się nie da, bo to... meteoryt. Co więcej, jeden z najrzadszych, znalezionych na Ziemi, bo sprzed 4,6 mld lat. Wraz z kolegą Billem Birchem opublikował artykuł naukowy na temat znaleziska. Kosmiczny artefakt nazwali Maryborough, od miasta, w pobliżu którego został odkryty.

Naukowcy domyślają się, że meteoryt pochodzi z pasa asteroid między Marsem a Jowiszemi. Zaznaczają przy tym, że takie znalezisko jest znacznie rzadsze niż złoto, co czyni je o wiele bardziej wartościowym. To drugi, co do wielkości, obiekt z kosmosu w Australii, po ogromnym 55-kilogramowym okazie zidentyfikowanym tam w 2003 roku.

Czytaj także: „Szybko do was przyjadę”. Pocztówka od włoskiego żołnierza dotarła po 44 latach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej