RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Morawiecki w „Gościu Wiadomości” o odpowiedzi rządu na rosnącą inflację

Nie dziwię się, że ludzie dzisiaj bardzo niepokoją się o inflację. Bo jak patrzą na poprzednie rządy: PO, PSL czy SLD to żadnych pakietów antyinflacyjnych nie było – powiedział premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wiadomości”. Szef rządu wyjaśnił założenia ogłoszonego we wtorek „pakietu antyinflacyjnego”. – Zaproponowaliśmy obniżkę podatków, obniżkę akcyzy, obniżkę VAT na energię elektryczną, gaz i benzynę. Będziemy sprawdzać, czy koncerny nie podwyższają sobie marży, by ściągać więcej z klientów – zadeklarował gość TVP Info.

Morawiecki dla BBC: Nie jest za późno na działanie sojuszników Polski

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, rosnące ceny gazu i gromadzenie się sił rosyjskich u granic Ukrainy – pokazują, że Kreml i jego sojusznicy...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej we wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę stawek VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło systemowe z 23 do 8 procent. Zniesiona zostanie również akcyza na energię elektryczną. Będzie to część pakietu rozwiązań zapowiadanego jako tarcza antyinflacyjna, która ma się przyczynić do spadku cen i zmniejszenia wydatków polskich rodzin.

Tarcza antyinflacyjna


Obniżona będzie również akcyza na paliwo, a do końca maja przyszłego roku zostanie obniżona do zera opłata emisyjna dotycząca paliw. Według prognoz, rozwiązania dotyczące paliw będą skutkowały obniżką około 20-25 groszy na litrze.

Czytaj więcej: Konferencja dot. tarczy antyinflacyjnej

Także we wtorek Główny Urząd Statystyczny podał wyniki szybkiego odczytu inflacji, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 7,7 procent licząc rok do roku.

Morawiecki: Inflacja z importu


Na antenie TVP Info we wtorek wieczorem szef rządu wskazywał, że jednym z głównych przyczyn wzrostu inflacji są wysokie ceny gazu na rynkach. – Inflacja przybyła do nas z zagranicy poprzez wysokie ceny gazu, wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 i przez pandemię. My odpowiadamy rozwiązaniami krajowymi – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem niepokój wśród obywateli wywołany rosnącymi cenami jest uzasadniony. – Bo jak patrzą na poprzednie rządy: PO, PSL czy SLD to żadnych pakietów antyinflacyjnych nie było. (...) Jesteśmy pierwszym rządem, który przygotował bardzo poważny pakiet antyinflacyjny – podkreślił.

Elementy rządowego pakietu


Gość TVP info wyjaśnił, że wprowadzając nową „tarczę” jego gabinet chce, by w portfelu rodziny, która ogrzewa dom gazem, zostało kwartalnie „około 140-150 złotych”. – Ta obniżka będzie przekazana w postaci dodatku osłonowego – dodał.

„Wiaty wstydu” kosztowały gdańszczan 1,5 mln złotych. Teraz miasto karze urzędników

Rozbawiły całą Polskę, jednak do śmiechu nie było mieszkańcom Gdańska, którzy za nie zapłacili. Mowa o słynnych wiatach przystankowych w wersji...

zobacz więcej

Kolejnym elementem jest obniżka cen benzyny.

– Opłata emisyjna zniesiona na 5 miesięcy, opłata handlowa nieuwzględniająca paliw zniesiona na 5 miesięcy i znosimy również akcyzę. Te wszystkie trzy elementy razem obniżają cenę paliwa, powiedzmy, o 25 do 30 groszy – ocenia szef rządu.

Dodatek osłonowy zamiast zniesienia VAT na żywność


Wśród planów – przyznał Morawiecki – było także zniesienie podatku VAT na artykuły żywnościowe. Nie pozwoliły jednak na to analizy pochodzące z Komisji Europejskiej. Dlatego zdecydowano się na stworzenie dodatku osłonowego. Będzie on wypłacany w dwóch ratach – w kwotach od 400 zł do nawet 1100 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego

– Kwota przełożona na dodatek osłonowy, to środki dla 6,8 milionów gospodarstw domowych, czyli 15-20 mln ludzi, którzy skorzystają z tego, że będziemy mieli niższe ceny na żywność pośrednio przez ten dodatek osłonowy – podkreślił premier.

Co, jeśli inflacja nie przestanie rosnąć?


Jak deklaruje premier, zadaniem rządu jest kompensacja dla obywateli części wzrostu cen – stąd propozycja wartego dziesięć miliardów złotych pakietu rozwiązań.

– Stawiamy sprawę jasno: zadaniem państwa jest zmniejszenie inflacji. Naszą dewizą jest elastyczność. Jeżeli inflacja nie będzie spadała w drugim kwartale, to w kolejnych zadziałamy ponownie z dodatkowymi instrumentami – zapewnił Mateusz Morawiecki.

W dalszej części „Gościa Wiadomości” premier zachęcał także do szczepień przeciw COVID-19 i przyznał, że w najbliższych dniach sam przyjmie trzecią dawkę szczepionki.

Cały wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim:

Zobacz także: Rząd obniża VAT i rusza z tarczą antyinflacyjną. Konferencja premiera

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej