RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czesi zatrzymali człowieka Łukaszenki. Ale wstawiła się za nim UEFA

Bazanau poparł brutalne tłumienie pokojowych protestów przeciw Łukaszence (fot. abff.by)
Bazanau poparł brutalne tłumienie pokojowych protestów przeciw Łukaszence (fot. abff.by)

Czeskie media podają, że tamtejsza policja zatrzymała szefa białoruskiego związku piłkarskiego Uładzimira Bazanaua i jego małżonkę. Oboje przyjechali do Czech w związku z zaplanowanym na dziś spotkaniem pomiędzy czeskimi i białoruskimi piłkarkami. Za Bazanauem, który wspierał m.in. prześladowanie opozycji przez Łukaszenkę, wstawiła się UEFA.

Za podsycanie protestu „przy użyciu instrumentów dętych”. Muzycy zatrzymani na Białorusi

Podczas imprezy urodzinowej na działce pod Mińskiem zatrzymano muzyków grupy folkowej Irdorath, a także kilka innych osób. Według komunikatu...

zobacz więcej

Policja potwierdziła zatrzymanie dwojga obywateli Białorusi, którzy nie mieli prawa pobytu na terytorium Republiki Czeskiej, a przekraczając granicę złamali dodatkowo zasady sanitarne Ministerstwa Zdrowia.

Przewodniczący białoruskiego związku piłkarskiego miał przyjechać na rozgrywany dziś w Opawie mecz pomiędzy kobiecymi reprezentacjami Czech i Białorusi. Ostatecznie spotkanie nie doszło do skutku z powodu wykrytych u białoruskich piłkarek infekcji koronawirusem.

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek już wcześniej zapowiedział, że jeśli białoruski funkcjonariusz pojawi się na terytorium kraju, zostanie wydalony. 64-letni Uładzimir Bazanau od wielu lat wspiera białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę.

„Denik N” podając informację o zatrzymaniu mężczyzny przypomniał, że Bazanau brał udział w działaniach propagandowych związanych ze sfałszowaniem ubiegłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi. Poparł też brutalne stłumienie pokojowych protestów przeciw Łukaszence.

UEFA wstawia się człowiekiem Łukaszenki


Mimo to nie tylko białoruski związek piłkarski, ale także UEFA (federacja europejskich związków piłki nożnej), „zwróciły się do Związku Piłki Nożnej Republiki Czeskiej (FAČR)z prośbą o pomoc w związku z tym, że Uładzimir Bazanau przybył do Republiki Czeskiej jako przewodniczący organizacji sportowej, nie zaś przedstawiciel polityczny” – poinformował rzecznik FAČR Michal Jurman.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Wiceprzewodniczący Izby Poselskiej Jan Bartošek dziękując czeskiej policji za zatrzymanie Białorusina, podkreślił, że w Czechach „nie ma miejsca” dla „popleczników dyktatora Łukaszenki”. „Nie będziemy tolerować tych, którzy wspierają reżim, który więzi i prześladuje opozycję, swoich obywateli pragnących wolności, a uchodźców używa jako żywych tarcz” – napisał polityk.

Nazwisko Uładzimira Bazanawa znajduje się na listach sankcyjnych krajów bałtyckich.

Białoruscy działacze sportowi związani z reżimem prześladowali swoich sportowców nawet w Tokio, w czasie olimpiady. Przeczytaj o ucieczce Krysciny Cimanouskiej z Japonii do Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej