RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Welt” o Federalnym Trybunale Konstytucyjnym: Jako wsparcie dla rządu nie ma sensu

Kontrowersje wokół wyroku Federalnego TK (fot. Omer Messinger/Getty Images)
Kontrowersje wokół wyroku Federalnego TK (fot. Omer Messinger/Getty Images)

Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia wolności i praw podstawowych w pandemii, wpisuje się w nową tendencję FTK do wspierania polityki – pisze w komentarzu niemiecki dziennik „Welt”.

COVID-19: Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie już w Niemczech

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron dotarł najprawdopodobniej do Niemiec - ustaliły władze landowe Hesji. Stwierdzono go u jednej z osób...

zobacz więcej

– Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe ma za zadanie chronić ustawę zasadniczą, w razie potrzeby nawet przed decyzjami rządu. W pandemii koronawirusa jednakże Karlsruhe wyraźnie szuka harmonii z władzą wykonawczą i ustawodawczą - uważa redaktor naczelny gazety „Welt” Ulf Poschardt.

Ostatnie, „zadziwiająco późne orzeczenie w sprawie rażącego ograniczenia wolności i praw podstawowych w pandemii koronawirusa wpisuje się w nową tendencję Karlsruhe do wspierania polityki i zapewniania stabilności w trudnych czasach” – czytamy.

Zdaniem publicysty, „Karlsruhe zanika jako bezpieczna przystań dla praw podstawowych. To również dobrze pasuje do czasów”.

„Wygląda na to, że chodzi raczej o wsparcie argumentacji rządu federalnego niż relatywizowanie jej nawet w niuansach i konfrontowanie z częściową likwidacją praw podstawowych” – zauważa Poschardt.

Niemcy: długotrwałe ograniczenia dla niezaszczepionych?

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn w sobotę nie wykluczył wprowadzenia w kraju długotrwałych ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw...

zobacz więcej

Federalny Trybunał Konstytucyjny „oddał wielkie, wręcz największe, zasługi dla stabilizacji Republiki Federalnej. FTK został ukształtowany przez wielkich intelektualistów, takich jak Ernst-Wolfgang Boeckenfoerde, Ernst Benda, Paul Kirchhof, Udo Di Fabio czy ostatnio Andreas Vosskuhle. Ich autorytet oddziaływał daleko poza wyroki na kulturę dyskursu w kraju. Nowemu prezesowi Federalnego Trybunału Konstytucyjnego jest jeszcze do tego dość daleko (Stephanowi Harbarthowi z CDU - red.)” – pisze redaktor naczelny dziennika „Welt".

Jego zdaniem „Karlsruhe jako wsparcie dla rządu federalnego nie ma sensu. Nasza konstytucja potrzebuje strażników. W razie wątpliwości, muszą to być najbystrzejsze umysły w kraju. A mniej te, które wydają się odpowiadać kalkulacjom politycznym”.

Orzeczenie TK 


We wtorek Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał, że „hamulec bezpieczeństwa wprowadzający w Niemczech godzinę policyjną, ograniczenia w kontaktach i zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa, był zgodny z ustawą zasadniczą”.

Podczas trzeciej fali pandemii koronawirusa wiosną br. rząd federalny wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się i kontaktach poprzez tzw. hamulec bezpieczeństwa. Środki te w znacznym stopniu naruszyły różne prawa podstawowe obywateli, ale były zgodne z konstytucją „w sytuacji ekstremalnego zagrożenia pandemicznego” – orzekł trybunał.

Czytaj także: Koronawirus w Niemczech. Będą nowe obostrzenia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej