RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dożywocie dla podpalacza z Bogumina. W pożarze bloku zginęło 11 osób

Decyzja jest już ostateczna (fot. Shutterstock)
Decyzja jest już ostateczna (fot. Shutterstock)

Sąd w Ostrawie przychylił się do wniosku o dobrowolnym poddaniu się karze i utrzymał w mocy wyrok dożywotniego więzienia dla podpalacza z Bogumina. Mężczyzna, który przyznał się do zabójstwa 11 osób oraz podpalenia mieszkania, już wcześniej zawarł porozumienie z prokuratorem.

Kontroler sprawdzał, czy nie ma nielegalnego poboru prądu. Dostał cios nożem

Policjanci zatrzymali 44-latka ze Stanowic w powiecie rybnickim, który nożem zaatakował pracownika sprawdzającego, czy jednym z domów nie dochodzi...

zobacz więcej

Decyzja jest już ostateczna i ani oskarżonemu, ani prokuratorowi nie przysługuje prawo do złożenia odwołania. Zaakceptowanie dobrowolnego poddania się karze oznacza, że w sprawie tragicznego pożaru nie będzie prowadzona rozprawa związana z okazywaniem dowodów i podsłuchiwaniem rodzin ofiar. Sąd przyznał też 19 milionów koron (około 3 i pół miliona złotych) odszkodowania dla poszkodowanych, którzy złożyli wnioski o zdecydowanie wyższe niż zasądzono kwoty.

Pożar w Boguminie


Pożar w bloku mieszkalnym w Boguminie w pobliżu Karwiny na Zaolziu wybuchł po południu 8 sierpnia 2020 r. Według powoda i sądu motywem podpalenia były spory rodzinne. Oskarżony nie chciał pogodzić się z odejściem żony. Do podpalenia drzwi do mieszkania, w którym trwała rodzinna uroczystość, skazany we wtorek użył 8 litrów benzyny. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. W ciągu dziesięciu minut wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu stanęły w płomieniach.

Bezpośrednio w pożarze zginęło sześć osób. Kolejne pięć zginęło po upadku z okna na 11 piętrze podczas próby ucieczki przed płomieniami. Wśród zabitych było troje dzieci i kobieta w ciąży.

Sąd wymierzył skazanemu karę łączną. Obejmuje ona wymuszenie, groźby, zakłócanie porządku, morderstwo, stwarzanie ogólnego zagrożenia i działanie pod wpływem substancji uzależniającej. Pożar, który wywołał, jest najbardziej tragiczną katastrofą tego typu w historii Republiki Czeskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej