RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wybory szefa Parlamentu Europejskiego. Poznaliśmy kandydata PiS

Kosma Złotowski  (fot. PAP/Darek Delmanowicz))
Kosma Złotowski (fot. PAP/Darek Delmanowicz))

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) został kandydatem delegacji PiS na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej delegacji EKR europosłanka Beata Mazurek (PiS).

Nie „Boże Narodzenie”, a „okres świąteczny”. Komisarz UE dała wytyczne

Wiceprzewodnicząca KE Helena Dalli opracowała zalecenia dot. „komunikacji inkluzywnej”, w których zachęcała m.in. pracowników Komisji do unikania...

zobacz więcej

„Kandydatem polskiej delegacji w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiej jest Kosma Złotowski. To jest nasza propozycja, która zostanie przedstawiona na posiedzeniu grupy EKR w przyszłym tygodniu. Jeśli uzyska akceptację grupy - a wierzę, że tak się stanie - to będzie kandydatem na przewodniczącego PE” - powiedziała PAP Mazurek.

24 listopada maltańska europosłanka Roberta Metsola została kandydatką Grupy Europejskiej Partii Ludowej ( EPL) na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Po ostatnich wyborach do PE grupy EPL, Socjalistów i Demokratów oraz Odnowić Europę 3 lipca 2019 r. zawarły umowę, zgodnie z którą zobowiązały się do wyboru kandydata Socjalistów i Demokratów na przewodniczącego europarlamentu w pierwszej połowie kadencji parlamentarnej oraz kandydata z grupy EPL - w drugiej połowie.

Grupa EPL potwierdziła we wrześniu swoje zobowiązanie do przestrzegania tej umowy oraz wezwała inne grupy polityczne do honorowania jej „w tym samym duchu lojalnej współpracy, co w pierwszej połowie kadencji”.

Od pierwszych wyborów powszechnych do PE w 1979 r. szefa europarlamentu wyłania się na dwa i pół roku z możliwością ponownego wyboru. Podczas każdej kadencji parlamentarnej pierwsze wybory odbywają się zazwyczaj w lipcu, bezpośrednio po wyborze nowego składu Parlamentu, a drugie - dwa i pół roku później, w styczniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej