RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Osoba, która zmieniła płeć, ministrem w Szwecji. Ma odpowiadać za szkoły

Axelsson Kihlblom: zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu (fot. PAP/EPA/SOREN ANDERSSON)
Axelsson Kihlblom: zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu (fot. PAP/EPA/SOREN ANDERSSON)

Lina Axelsson Kihlblom, „osoba transpłciowa”, która poddała się operacji korekty płci i zarejestrowała się jako kobieta, została w Szwecji ministrem edukacji. To pierwszy taki przypadek w tym kraju. 51-letnia Kihlblom odpowiadać będzie za szkolnictwo.

„Dzieci nie należą do rodziców”. Przymus indoktrynacji LGBT w Hiszpanii

Zakaz leczenia homoseksualizmu (kary do 120 tysięcy euro), rządzący, którzy uważają, że dzieci nie należą do rodziców i wprowadzają przymusową...

zobacz więcej

Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu – oznajmiła Axelsson po powołaniu na ministra, odnosząc się do problemów Szwecji z konfliktami gangów.

Polityk w 2015 roku wydała książkę „Czy polubisz mnie teraz? Opowieść o tożsamości”, w której opisała, że urodziła się w męskim ciele, a następnie przeszła operację korekty płci. – Minęło 20 lat zanim mój wygląd zaczął odzwierciedlać moje wnętrze – wyznała w wywiadzie dla tabloidu „Expressen”.

Axelsson była bohaterką popularnego programu dokumentalnego „Dyrektorzy”. Z filmu wynikało, że uczniowie kierowanej przez nią szkoły w Södertaelje pod Sztokholmem poprawili swoje wyniki. Ostatnio nadzorowała edukację w podsztokholmskiej gminie Nynäshamn.

W socjaldemokratycznym jednopartyjnym rządzie Magdaleny Andersson, który sprawować będzie władzę przez 10 miesięcy do zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych, ministrem finansów został dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Ministrem integracji oraz migracji mianowano Andersa Ygemana, który do tej pory był ministrem infrastruktury oraz cyfryzacji.

Na czele dyplomacji pozostaje Ann Linde, a resortem obrony nadal przewodzić będzie Peter Hultqvist.

Magdalena Andersson została wybrana na premiera Szwecji w czwartek i po sześciu godzinach podała się do dymisji po tym, jak odejście z rządu ogłosiła Partia Ochrony Środowiska - Zieloni. Jednak w poniedziałek ponownie została wybrana na stanowisko szefa rządu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej