RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sąd złagodził decyzję dot. organizatorów antysemickiego marszu w Kaliszu

Wojciech O., jeden z podejrzanych, może wkrótce opuścić areszt (fot. PAP/Marcin Obara)
Wojciech O., jeden z podejrzanych, może wkrótce opuścić areszt (fot. PAP/Marcin Obara)

Sędzia Patryk Pietrzak z Sądu Okręgowego w Kaliszu przychylił się do zażaleń obrońców Wojciecha O., Marcina O. oraz Piotra R. i zezwolił na uchylenie tymczasowego aresztu dla organizatorów antysemickiego marszu. Podejrzani wyjdą na wolność, jeśli wpłacą poręczenia majątkowe. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że chodzi o kwoty: 20 tys. zł, 20 tys. zł i 10 tys. zł.

Skandal na marszu w Kaliszu. Prezydencki minister: To było atakiem na Polskę

Prezydent Andrzej Duda stanowczo potępił wszelkie akty antysemityzmu – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch....

zobacz więcej

Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy w połowie listopada. Powodem był głośny incydent z 11 listopada, gdy w Kaliszu podejrzani zorganizowali marsz, wznosząc antysemickie hasła, a następnie paląc tekst Statutu Kaliskiego – przywileju tolerancyjnego dla Żydów wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Organizatorzy antysemickiego marszu na wolności


Trzem organizatorom marszu – Piotrowi R., Wojciechowi O. oraz Marcinowi O. – przedstawiono zarzuty dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej.

Teraz Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpoznał zażalenia obrońców mężczyzn i zmienił postanowienie sądu rejonowego: środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy zostanie uchylony w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Edyta Janiszewska w rozmowie z portalem tvp.info poinformowała, że podejrzani mają na wpłacenie poręczenia 7 dni. Kwoty zasądzone wobec Wojciecha O., Marcina O. oraz Piotra R. to odpowiednio: 20 tys. zł, 20 tys. zł i 10 tys. zł. – W przypadku złożenia poręczenia majątkowego zastosowany będzie środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, obowiązku stawiania się na odpowiedniej komendzie policji dwa razy w tygodniu oraz zakaz opuszczenia miejsca pobytu bez zgody organu nadzorującego – dodaje sędzia Janiszewska.

Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

Zobacz także: Prorosyjska prowokacja w Kaliszu. „To typowe działania Kremla”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej