RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sekretarz generalny NATO zapewnia o wsparciu dla Ukrainy

Jens Stoltenberg  (fot. Christian Marquardt - Pool/Getty Images)
Jens Stoltenberg (fot. Christian Marquardt - Pool/Getty Images)

Sekretarz generalny NATO zapewnił, że Sojusz wesprze Ukrainę jako swojego „ważnego partnera” – przekazała we wtorek Agencja Reutera. Jens Stoltenberg odniósł się w ten sposób do obaw Ukrainy związanych z rosyjską aktywnością wojskową u jej wschodnich granic.

USA: „Wszystkie opcje są na stole” w kwestii zniechęcenia Rosji do agresji na Ukrainę

Asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Karen Donfried stwierdziła w piątek, że „wszystkie opcje są na stole”, jeśli chodzi o zniechęcenie...

zobacz więcej

Stoltenberg dodał, że Sojusz Północnoatlantycki może zapewnić „trening, możliwości i oddanie Kijowowi, ale ważne jest, aby rozróżnić Ukrainę od sojuszniczych państw bałtyckich, które jako członkowie NATO mają gwarancję wzajemnej ochrony”.

– Widzimy duże zdolności, jednostki pancerne, drony, elektroniczne systemy walki i dziesiątki tysięcy gotowych do walki rosyjskich jednostek – skomentował Stoltenberg. Dodał, że intencje Rosji są niejasne, ale NATO może wystosować różne rodzaje odpowiedzi na agresję, takie jak sankcje polityczne i ekonomiczne.

– Także fakt, że zwiększyliśmy swoją obecność regionalną, zarówno w regionie Morza Czarnego, jak i w regionie bałtyckim, w powietrzu, na lądzie i na morzu, jest bezpośrednią reakcją na rosyjską inwazję na Ukrainę, bezprawną aneksję Krymu – stwierdził Stoltenberg.

Sekretarz generalny rozmawiał z dziennikarzami w trakcie pobytu w Rydze, po porannej konferencji towarzyszącej spotkaniu ministrów państw NATO. Na konferencji Stoltenberg mówił o planowanej nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, globalnych zagrożeniach i możliwościach odpowiedzi na współczesne wyzwania związane z obronnością.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Spotkanie ministrów państw NATO potrwa do środy. Wśród uczestników spotkania znajduje się także sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przyleciał do Rygi we wtorek rano, aby wcześniej wziąć udział w rozmowach z łotewskimi partnerami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej