RAPORT

Wojna na Ukrainie

„To jest intencją KE”. Kaleta podał szokujący przykład

Intencją Komisji Europejskiej jest to, żeby zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i wyrzucić do kosza wszystkie decyzje sędziów. To by oznaczało, że sprawa sędziego podejrzanego o gwałt na innej sędzi nigdy nie zostałaby rozpatrzona – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Sędziowie z Tuskiem na urodzinach KOD-u. Kaleta: Tak by to było w Niemczech

Komitet Obrony Demokracji świętował w Gdańsku wraz z Donaldem Tuskiem, sędziami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i niektórymi prokuratorami...

zobacz więcej

Kaleta pytany w TVP Info o przyszłość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i ewentualną jej likwidację, odparł, że za „hasłem likwidacji Izby mogą się kryć różne intencje” i przekonywał, że intencją Komisji Europejskiej jest to, żeby zlikwidować tę Izbę i „pozbyć się tych sędziów Sądu Najwyższego, a jednocześnie wyrzucić do kosza wszystkie ich decyzje”.

Jego zdaniem oznaczałoby to, że „choćby słynna głośna sprawa sędziego, który jest podejrzany o gwałt na innej sędzi, nigdy nie zostałaby rozpatrzona, bo musiałaby zostać umorzona, a sędzia wrócić do pracy i prawdopodobnie jeszcze zyskałby odszkodowanie”.

– Musiałyby zostać umorzone sprawy pospolitych kradzieży, jazdy po pijaku czy choćby awantur domowych, w których podejrzanymi są sędziowie, a Izba Dyscyplinarna w takich sprawach uchyla im immunitet – kontynuował.

Kaleta mówił, że KE i TSUE „żądają, żeby wszystko to anulować, ale jednocześnie bez możliwości dalszego ścigania, bo tak stanowi prawo karne”. Przypomniał, że jego środowisko polityczne opracowało projekt reorganizacji SN, który według niego podlega „konsultacjom politycznym”.

– My w Ministerstwie Sprawiedliwości, jako Solidarna Polska, mamy gotowy projekt reorganizacji Sądu Najwyższego po to, żeby przede wszystkim uporządkować chaos, który jest wynikiem rebelii sędziowskiej. (...) Nie może być tak, że w Sądzie Najwyższym wzajemnie kwestionują się sędziowie – oświadczył.

Dodał, że „trwają konsultacje polityczne, czy taki projekt będzie projektem całej Zjednoczonej Prawicy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej