RAPORT

Wojna na Ukrainie

SG: Około 10 tys. cudzoziemców na Białorusi planuje nielegalnie przekroczyć granicę

Według naszych danych na Białorusi jest około 10 tysięcy cudzoziemców, którzy planują przekroczyć nielegalnie granicę – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby zanotowano 217 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w piątek Straż Graniczna. 12...

zobacz więcej

Rzeczniczka była pytana o koczowiska migrantów przy granicy z Polską.

– Przy granicy nie obserwujemy żadnych koczowisk. W okolicach Kuźnicy jest w tej chwili spokojnie, nie ma tam prób siłowego przekroczenia granicy – podkreśliła rzeczniczka SG.

– Z tego, co nam wiadomo, w centrum logistycznym na Białorusi niedaleko przejścia granicznego Bruzgi zostali zgromadzeni cudzoziemcy – zaznaczyła.

– Przy granicy osoby tam teraz nie koczują, a są dowożone samochodami ciężarowymi przez stronę białoruską. Być może z tego centrum, może z innych miejsc, gdzie są zgromadzone – przekazała.

Jak zaznaczyła, według danych SG na Białorusi jest około 10 tys. cudzoziemców, którzy planują przekroczyć nielegalnie granicę. – Ile z nich jest przy samej granicy, a ile w głębi kraju, tego nie wiemy – podała Michalska.

Na pytanie, czy zmieniły się procedury, jeżeli chodzi o odprawę ciężarówek z Białorusi, Michalska odpowiedziała, że „nic nie zmieniło się w przepisach”. – Rzeczywiście samochodów ciężarowych jest dość sporo. Proszę pamiętać, że wpływ na to ma również fakt, że przejście w Kuźnicy zostało zamknięte – przypomniała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Czy rozważana jest opcja otwarcia przejścia w Kuźnicy? – Na razie nie mam informacji, by przejście było otwarte w najbliższych dniach – odpowiedziała Michalska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej