RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wpadka polityka PO. Kropiwnicki oblał zadanie matematyczne ws. głosowania [WIDEO]

Robert Kropiwnicki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Robert Kropiwnicki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Jak patrzę na to, co dzieje się litewskim i łotewskim parlamencie, widzę, że jest sprawa muru na granicy. Na Łotwie głosowało 100 posłów, 100 było za, wie pan ilu było przeciw? – pytał w radiu RMF FM posła KO Roberta Kropiwnickiego prowadzący rozmowę Robert Mazurek. – Pewnie kilku – odpowiedział parlamentarzysta. – Nikt – odparł mu dziennikarz. Sejm Łotwy ma 100 deputowanych.

Dyskusja o głosowaniu w łotewskim Sejmie rozpoczyna się pod koniec 17. minuty nagrania.

Atak migrantów na Podlasiu. „Kamienie, metalowe rurki i petardy”

W okolicach Szudziałowa na Podlasiu grupa agresywnych migrantów próbowała siłowo przekroczyć polską granicę. Jak przekazała Straż Graniczna, w...

zobacz więcej

Łotewski parlament w połowie listopada jednogłośnie zdecydował o budowie zapory na granicy z Białorusią. Projekt przewiduje, że infrastruktura graniczna będzie mieć łącznie ponad 170 km długości, a koszt jej budowy wyniesie prawie 30 mln euro.

„Ze względu na konieczność natychmiastowego rozpoczęcia budowy infrastruktury zewnętrznej granicy lądowej, projekt ustawy wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie łotewskiego sejmu.

Dodano, że „biorąc pod uwagę zmiany w międzynarodowym środowisku w zakresie bezpieczeństwa oraz szybki wzrost liczby przypadków nielegalnego przekraczania granicy łotewsko-białoruskiej, nasiliły się zagrożenia związane z ochroną i bezpieczeństwem granic”. Z tego właśnie powodu konieczna jest jak najszybsza budowa infrastruktury niezbędnej do ich ochrony.

Zgodnie z ustawą zostanie powołany Komitet Monitorujący Budowę Infrastruktury Granic Zewnętrznych. Będzie mu przewodniczył Minister Spraw Wewnętrznych.

Dokładny teren, na którym zostanie ustawiona infrastruktura zabezpieczająca granicę zostanie wyznaczony przez Państwową Straż Graniczną we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Państwa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W polskim parlamencie za ostatecznie za budową solidnych umocnień na granicy zagłosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Z klubu PiS głosowało 226 posłów; wszyscy byli za.

Ustawę poparł też cały klub PSL-Koalicja Polska, Konfederacji i Porozumienia, przedstawiciele Kukiz'15, koła Polskie Sprawy, a także trzech posłów niezrzeszonych. Polska 2050, KO i Lewica głosowały przeciw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej