RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Język polski na litewskiej maturze. Rzymkowski: To wielki sukces

Język polski wróci na listę maturalnych przedmiotów obowiązkowych na Litwie (fot.  PAP/Darek Delmanowicz)
Język polski wróci na listę maturalnych przedmiotów obowiązkowych na Litwie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym na Litwie. – Sprawę, która była kością niezgody między Polską a Litwą, w końcu udało się załatwić w sposób zadowalający Polaków na Litwie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski. W jego opinii to wielki sukces ministerstwa edukacji i ministerstwa spraw zagranicznych.

Język polski obowiązkowy na Litwie. Dla uczniów z polskich szkół

Język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym w szkołach polskich na Litwie. Dziś w Wilnie wiceminister edukacji...

zobacz więcej

W piątek w Wilnie wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski i wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiali o tym z litewską minister edukacji i nauki Jurgitą Šiugždiniene. Rzymkowski w rozmowie z portalem tvp.info przyznał, że dyskusje na temat powrotu obligatoryjnej matury z języka polskiego dla uczniów ze szkół polskich na Litwie były długie i trudne.

– Strona litewska nie chciała się wycofać ze stanu prawnego i faktycznego, który obowiązywał, jak niektórzy twierdzą, od 20 lat. Inni twierdzą, że od 10 lat, ponieważ od 2011 r. w Republice Litewskiej nie można było zdać na poziomie państwowym matury z języka polskiego – wyjaśnił.

Ustalono ze stroną litewską, że proces maturalny rozpocznie się od 1 września 2022 r., czyli od nowego roku szkolnego.

Kiedy pierwsze egzaminy z polskiego?


– Będzie obejmował uczniów, którzy deklarują, jakie przedmioty zdają na maturze. Jeśli to uczniowie polskiej mniejszości narodowej, ministerstwo edukacji Litwy poinformuje abiturientów takiej szkoły, że będą zobowiązani obligatoryjnie zdawać maturę z języka polskiego jako języka ojczystego na takich samych zasadach, jak zdają język litewski jako urzędowy Republiki Litewskiej – wyjaśnił Rzymkowski. Wiceminister wskazał, że znajomość języka polskiego i egzaminy na maturze potrzebne są do rekrutacji na studia chociażby w Polsce. Jego zdaniem to także kwestia logicznej konsekwencji.

Litwa ostrzega Białoruś. Zamknie wszystkie przejścia graniczne?

Litwa może zamknąć przejścia graniczne z Białorusią – poinformowała minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite. Litewskie służby podają, że liczba...

zobacz więcej

– Jest szkoła, w której językiem nauczania jest język polski, a nauczyciele, rodzice i zwłaszcza uczniowie oczekiwali, aby zwieńczeniem cyklu kształcenia 12 klas, bo tam jest szkoła 12-letnia, był na maturze był język polski, którego uczyli się przez 12 lat – wyjaśnił.

Dodał, że pierwsze matury na nowych zasadach odbędą się w 2024 r., bo na Litwie maturzyści o tym, jakie przedmioty będą zdawać, decydują w przedostatniej klasie, czyli 11., a matura odbywa się po klasie 12.

– Tę sprawę dyskutowaliśmy z macierzą szkolną, ze Związkiem Polaków na Litwie; oni uważają, że to rozwiązanie jest optymalne. Bo to też jest kwestia przygotowania polskiej młodzieży do tego, aby zdawała maturę z języka polskiego. To rozwiązanie jest rozwiązaniem złotego środka. Dzięki temu będą mieli czas się do egzaminu przygotować – mówił nam wiceszef MEN.

Dżentelmeńska umowa Litwą


Rzymkowski wskazał, że ze stroną litewską mamy dżentelmeńską umowę.

– Umówiliśmy się, że strona litewska przedyskutuje to z obywatelami państwa litewskiego – Polakami. Była wątpliwość, czy oni się zgodzą na to rozwiązanie. Liczymy, że tak, bo takie rozmowy też odbyliśmy – wskazał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Po zakończeniu konsultacji społecznych ma dojść podpisania porozumienia pomiędzy Ministerstwem Edukacji Republiki Litewskiej i Ministerstwem Edukacji i Nauki RP.

„Krzywdzące, skandaliczne”. Polacy na Litwie protestują przeciw zmianom w oświacie

Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” wyraziło „kategoryczny sprzeciw” wobec proponowanych w tym kraju zmian...

zobacz więcej

– Bardzo się cieszymy się, że udało nam się dojść do konsensusu. Uspokoiliśmy i ukontentowaliśmy społeczność polską na Litwie. Cieszymy się, zwłaszcza że władze i obecny rząd Republiki Litewskiej upatrują w mniejszości polskiej lojalnych obywateli. I w świetle zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej rząd litewski patrzy na Polaków, mieszkających bardzo licznie w niektórych rejonach swojego państwa, jako lojalnych obywateli i wykonuje taki gest przyjaźni – wskazał nasz rozmówca.

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że liczne sygnały, jakie do tej pory płynęły od naszych rodaków, w końcu się spotkały z pozytywnym odzewem.

Rzymkowski wskazał także na rolę ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który wraz z nim negocjował. – Te negocjacje były trudne, długie, ale zakończone niewątpliwie gigantycznym wręcz sukcesem – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej