RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najwyższa inflacja w Niemczech od dziesięcioleci. Zaskakuje ekspertów

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku; w związku z tym osiągnęła już najwyższy poziom od sierpnia 1993 roku. To zaskakujące nawet dla ekspertów – podała niemiecka telewizja ZDF.

Inflacja w Niemczech na rekordowym poziomie. Przekroczyła 4 proc.

Inflacja w Niemczech przekroczyła poziom 4 proc. To najwyższa wartość od 1993 r. – podał w czwartek federalny Urząd Statystyczny.

zobacz więcej

Wartość listopadowa inflacji w Niemczech jest na najwyższym poziomie od czerwca 1992 r., kiedy inflacja osiągnęła 5,8 proc., m.in. ze względu na wzrost kosztów życia w NRD po zjednoczeniu.

W listopadzie ceny energii znów były znacznie wyższe niż rok wcześniej. Konsumenci zauważali to ostatnio coraz częściej na stacji benzynowej czy w kosztach ogrzewania.

Jak podaje ZDF, ceny energii i paliw dla gospodarstw domowych wzrosły w ciągu roku o 22,1 proc. W październiku 2021 r. wzrost cen energii rok do roku wyniósł 18,6 proc. Ten sam okres poprzedniego roku był pod silnym wpływem tymczasowego spadku popytu podczas kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Inflacja w listopadzie 2020 r. była ujemna, wyniosła -0,3 proc. w porównaniu z listopadem 2019 r.; ceny energii spadły w ciągu roku o 7,7 proc. Jedną z przyczyn było tymczasowe obniżenie podatku VAT do końca 2020 r.

Wzrost inflacji w Niemczech. Co drożeje?

Inflację w Niemczech napędzają przede wszystkim rosnące ceny energii, ale w tym roku mocno podrożało nie tylko ogrzewanie i paliwo do samochodów....

zobacz więcej

Na temat inflacji w rozmowie z ZDF wypowiedzieli się eksperci różnych branż, zaskoczeni wzrostem cen.

– Nikt się nie spodziewał, że to się rozrośnie do takiego stopnia. Wystarczy spojrzeć na ceny producentów w Niemczech, ostatnio wzrosły najbardziej od 1952 r., krótko po wojnie w Korei – ocenił Joerg Kraemer, główny ekonomista Commerzbanku.

– Tego, co teraz doświadczam, nie widziałem w tym biznesie od 35 lat. W ciągu kilku miesięcy mieliśmy ogromne wzrosty cen, braki w dostawach, materiały podrożały nawet o 100 proc. – powiedział niemieckiej telewizji deweloper Thomas Reimann.

– Wiele osób jest zaskoczonych wysoką inflacją, nawet Europejski Bank Centralny. Myślę, że EBC może znacznie wyraźniej powiedzieć, że jest gotowy do podjęcia działań. Myślę, że to uspokoiłoby sytuację – stwierdził Armin Wambach, niemiecki ekonomista i prezes Centrum Europejskich Badań Gospodarczych (ZEW).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej