RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef MSZ Ukrainy: 115 tyś. rosyjskich żołnierzy w Donbasie i Krymie

Szef MSZ Ukrainy: Rosja rozlokowała 115 tys. wojskowych przy granicy, na Krymie i w Donbasie(fot.  Vitaly Nevar\TASS via Getty Images)
Szef MSZ Ukrainy: Rosja rozlokowała 115 tys. wojskowych przy granicy, na Krymie i w Donbasie(fot. Vitaly Nevar\TASS via Getty Images)

Rosja rozlokowała przy ukraińskich granicach, na Krymie i w Donbasie ponad 40 batalionowych grup taktycznych, w skład których wchodzi 115 tys. żołnierzy – poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Müller: Nie można wykluczyć ofensywy Rosji na Ukrainę

– Żadnego wariantu, w tym ofensywnego ze strony Rosji (wobec Ukrainy), wykluczyć nie można. Dlatego musimy być na to gotowi. Musimy zabezpieczyć...

zobacz więcej

– Rosja rozlokowała liczne wojskowe ugrupowania w regionach w pobliżu granicy państwowej Ukrainy. Obejmują one czołgi, artylerię, siły powietrzne i morskie. Znajduje się tam ponad 40 batalionowych grup taktycznych, w skład których wchodzi 115 tys. wojskowych – powiedział Kułeba, cytowany w poniedziałek wieczorem przez portal RBK–Ukraina.

Podkreślił, że liczba ta obejmuje rosyjskich wojskowych, którzy znajdują się na anektowanym przez Rosję Krymie oraz na tymczasowo okupowanych terytoriach w obwodzie donieckim i ługańskim – pisze serwis.

Wskazał, że Kreml odmawia wyjaśnienia swoich działań prowadzonych wzdłuż granic ukraińskich, na Krymie i w Donbasie. Kułeba powiedział, że rosyjskie siły znajdują się na granicy z Ukrainą od wiosny tego roku, a Moskwa faktycznie ich nie wycofała, bez względu na składane deklaracje.

W drugiej połowie listopada naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow powiedział portalowi Military Times, że Rosja przygotowuje atak na Ukrainę z kilku kierunków na początku 2022 roku i skoncentrowała przy granicach 92 tys. wojskowych.

Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „każdego dnia” jest możliwość eskalacji czy wtargnięcia na szeroką skalę ze strony Rosji i wspieranych przez nią bojowników. Jednak w jego ocenie „sytuacja na pewno nie jest gorsza niż wiosną”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej