RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dziś otwarcie odcinka nowej Zakopianki

Kolejny odcinek modernizowanej Zakopianki oddany do użytku (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Kolejny odcinek modernizowanej Zakopianki oddany do użytku (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

We wtorek kierowcy pojadą nowym odcinkiem dwupasmowej Zakopianki, czyli drogą S7 Lubień - Naprawa. Dotychczas dostępna była jedna nitka drogi. Teraz na obu jezdniach ruch będzie się odbywał dwoma pasami.

Groźnie w Tatrach; taka sytuacja pierwszy raz w tym sezonie

W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego – ogłosili po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR.

zobacz więcej

Odcinek nowej Zakopianki klasy S ma długość 7,6 km i jest częścią ok. 16,7-km drogi ekspresowej zakończonej w Rabce Zdroju. Inwestycję podzielono na trzy części realizacyjne.

Wartość całkowita kontraktu S7 Lubień - Rabka Zdrój wynosi 2 mld 471 mln 380 tys. zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to kwota 1 mld 322 mln 400 tys. zł.

Jako pierwszy, we wrześniu 2019 r., został oddany odcinek od Skomielnej Białej do Rabki Zdroju. Środkowy odcinek tej inwestycji, czyli tunel w masywie Lubonia, jest nadal realizowany.

Jego ukończenie będzie opóźnione i planowane jest na marzec przyszłego roku. Na razie kierowcy podróżujący pod Tatry i z powrotem muszą omijać odcinek tunelowy, zjeżdżając na tzw. starą Zakopiankę.

Oddanie do ruchu odcinka Lubień - Naprawa nie oznacza zakończenia całej inwestycji. Będą jeszcze wykonywane prace poza jezdnią, m.in. roboty ziemne i melioracyjne pod obiektami inżynierskimi.

Śmiertelny wypadek pod Poznaniem. Nie żyje 58-latek

Do zderzenia dwóch samochodów doszło godz. 4 w Niepruszewie pod Poznaniem. Samochody zderzyły się czołowo na łuku drogi nr 307.

zobacz więcej

Będą także kontynuowane prace przy budowie ogrodzenia trasy. Na razie podróżni nie będą mogli korzystać z miejsc obsługi podróżnych, gdyż tam również trwają prace wykończeniowe.

To nie koniec remontów na Zakopiance


Ostatni odcinek nowej Zakopianki powstaje między Rdzawką a Nowym Targiem. Będzie kosztował ponad 880 mln zł. Ten odcinek liczy ponad 16 km, a spora jego część będzie poprowadzona po wiaduktach.

Najdłuższy wiadukt na tym odcinku powstanie na wysokości Nowego Targu i będzie miał 850 m długości, a kolejny co do wielkości - w miejscowości Lasek - 690 m długości. Droga ma powstać do 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej