RAPORT

Wojna na Ukrainie

Atak migrantów na Podlasiu. „Kamienie, metalowe rurki i petardy”

W okolicach Szudziałowa na Podlasiu grupa agresywnych migrantów próbowała siłowo przekroczyć polską granicę. Jak przekazała Straż Graniczna, w stronę funkcjonariuszy cudzoziemcy rzucali kamienie, metalowe rurki i petardy. Wszystko odbywało się pod nadzorem służb białoruskich.

Terlecki: Kryzys się pogłębi, sytuacja na granicy to element szerokiej gry [WIDEO]

Musimy być przygotowani, że kryzys się pogłębi i rozszerzy, a sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest elementem bardzo szerokiej gry –...

zobacz więcej

Rzeczniczka Straży Graniczne Anna Michalska poinformowała, że w poniedziałek miały miejsce 134 próby przekroczenia granicy; wydano 33 postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Podała, że granicę próbowały sforsować dwie agresywne grupy migrantów.

Do pierwszego zdarzenia doszło w poniedziałek ok. godz. 18 na odcinku chronionym przez placówkę SG w Mielniku, gdzie grupa 70 osób próbowała przejść do Polski. Michalska mówiła, że w stronę służb rzucane były kamienie, żołnierze byli oślepiani. Dodała, że były tam też obecne osoby w mundurach, które rzucały kamieniami.

– Do Polski przeszło 58 osób na odległość kilku metrów – podała Michalska. W tej grupie było 52 Irakijczyków i sześciu Turków, wszystkie osoby zostały „doprowadzone do linii granicy”.

Do drugiego zdarzenia doszło we wtorek ok. 2:30 rano na terenie działania placówki SG w Szudziałowie. Michalska mówiła, że grupa była kilkuosobowa, ale była bardzo agresywna. W stronę polskich służb rzucano najpierw kamienie i rury z ogrodzenia po białoruskiej stronie, oślepiano, a następnie rzucano petardami. Michalska dodała, że te osoby nie przekroczyły linii granicy.

Michalska powiedziała też, że przy tym zdarzeniu były też próby poprzecinania tzw. concertiny. – Zauważyliśmy też jedną osobę, to prawdopodobnie był żołnierz białoruski, który próbował przecinać ogrodzenie – dodała. Rzeczniczka SG poinformowała, że w tych zdarzeniach nikomu nic się nie stało.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej