RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Barbados poza Wielką Brytanią. Wypowiedział posłuszeństwo królowej

Oficjalna ceremonia proklamowania republiki  (fot.  Jonathan Brady/PA Images via Getty Images)
Oficjalna ceremonia proklamowania republiki (fot. Jonathan Brady/PA Images via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Karaibska wyspa Barbados wypowiedziała przysięgę wierności brytyjskiej królowej Elżbiecie II i zerwała unię personalną z Wielką Brytanią, po raz pierwszy w historii ogłaszając się republiką – poinformowała agencja Associated Press. W oficjalnej ceremonii proklamowania republiki uczestniczył książę Walii i Edynburga Karol.

UE wykreśla Barbados, Bermudy i holenderską Arubę z czarnej listy podatkowej

Unia Europejska zdecydowała o usunięciu ze swojej czarnej listy rajów podatkowych Barbadosu, brytyjskich Bermudów i holenderskiej Aruby. W efekcie...

zobacz więcej

W stolicy kraju, Bridgetown, na placu, z którego w zeszłym roku został usunięty pomnik słynnego brytyjskiego admirała Horatio Nelsona, odbyła się oficjalna ceremonia proklamowania republiki. Pierwszą prezydent Barbadosu została Sandra Mason, dotychczasowa gubernator generalna kraju i była ambasadorka w Wenezueli, Kolumbii, Chile i Brazylii.

Podczas uroczystości premier Barbadosu Mia Mottley ogłosiła słynną barbadoską piosenkarkę Rihannę bohaterką narodową. Szefowa rządu zwróciła się artystki, parafrazując słowa jej piosenki „Diamonds”: „Abyś dalej lśniła jak diament i przynosiła zaszczyt swojemu narodowi przez swoje dzieła i czyny”. Artystka przyjęła oferowany jej zaszczyt.

Flaga, herb i hymn Barbadosu pozostaną takie same, ale niektóre terminy ulegną zmianie – pisze Suleiman Bulbulia, felietonista gazety „Barbados Today”. Określenia „królewski” i „korona” przestaną być używane, co znaczy np., że Królewskie Służby Policyjne Barbadosu staną się Służbami Policyjnymi Barbadosu, a ziemie koronne – państwowymi.

Wybuch wulkanu na karaibskiej wyspie. Tysiące ewakuowanych

Wulkan La Soufriere na karaibskiej wyspie Saint Vincent wybuchł w piątek po ponad czterech dekadach braku aktywności, zmuszając do pilnej ewakuacji...

zobacz więcej

Dążenie Barbadosu do stania się republiką rozpoczęło się ponad dwie dekady temu. W październiku parlament wyspy wybrał swojego przewodniczącego większością dwóch trzecich głosów.

Barbados, ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku, ponad trzy wieki po przybyciu angielskich osadników i przekształceniu wyspy w bogatą kolonię cukrową, opartą na pracy setek tysięcy afrykańskich niewolników.

Proklamowanie republiki nie wymagało zgody Wielkiej Brytanii, a wyspa pozostanie członkiem Wspólnoty Narodów (Commonwealth), krajów, które język, kultura i wartości oraz historyczne więzy łączą z Wielką Brytanią.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Proklamacja republiki przez karaibskie państwo to rzadkie wydarzenie. Ostatni raz dokonały tego Gujana, Dominika oraz Trynidad i Tobago w latach 70.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej