RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poseł PO: Każdy sędzia sam uznaje, kiedy jest niezawisły

Robert Kropiwnicki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Robert Kropiwnicki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Każdy sędzia sam uznaje, kiedy jest niezawisły, a kiedy nie. Jeżeli oni uważają, że to nie ma wpływu na ich orzecznictwo, mogą uczestniczyć – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki pytany o uczestnictwo sędziów w szóstych urodzinach Komitetu Obrony Demokracji, na których oklaskiwali Donalda Tuska.

Sędziowie z Tuskiem na urodzinach KOD-u. Kaleta: Tak by to było w Niemczech

Komitet Obrony Demokracji świętował w Gdańsku wraz z Donaldem Tuskiem, sędziami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i niektórymi prokuratorami...

zobacz więcej

Donald Tusk wziął udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji. Wystąpienie szefa Platformy Obywatelskiej na stojąco oklaskiwali m.in. sędziowie Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn, podczas gdy sala skandowała „Zjednoczona Opozycja”. W wydarzeniu udział wzięli sędziowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i kilkoro prokuratorów.

O zachowanie sędziów i o to, czy stoi ono w zgodzie z zapisami konstytucji, pytany był w RMF FM poseł KO Robert Kropiwnicki. – Jak by pan zareagował, gdyby sędziowie oklaskiwali Jarosława Kaczyńskiego? Powiedziałby pan, że składają hołd władzy, a w tym przypadku komu składają hołd? – pytał polityka prowadzący rozmowę.

Kropiwnicki przekonywał, że KOD to nie jest organizacja polityczna, tylko społeczna, która nie sprawuje władzy. – Sądy są odrębną władzą – mówił. Dopytywany, czy jego zdaniem nie ma nic złego w tym, że sędziowie oklaskują Tuska, odparł: – Każdy sędzia jest niezawisły i on sam podejmuje decyzje.

Wówczas prowadzący rozmowę przytoczył artykuł 178 pkt. 3 konstytucji. „Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

– Czy udział w tej imprezie naruszał nieżalezność sądów lub niezawisłość sędziów? Każdy sędzia sam uznaje, kiedy jest niezawisły, a kiedy nie. Jeżeli oni uważają, że to nie ma wpływu na ich orzecznictwo, mogą uczestniczyć – przekonywał Kropiwnicki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej