RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki dla BBC: Nie jest za późno na działanie sojuszników Polski

Mateusz Morawiecki (fot. Adam Guz/KPRM)
Mateusz Morawiecki (fot. Adam Guz/KPRM)

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, rosnące ceny gazu i gromadzenie się sił rosyjskich u granic Ukrainy – pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, którego zapis opublikowano na portalu BBC. Nie jest za późno na podjęcie działań przez sojuszników Polski – dodał.

Terlecki: Kryzys się pogłębi, sytuacja na granicy to element szerokiej gry [WIDEO]

Musimy być przygotowani, że kryzys się pogłębi i rozszerzy, a sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest elementem bardzo szerokiej gry –...

zobacz więcej

NATO i UE oskarżyły Białoruś o wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Polską. Premier stwierdził w wywiadzie, że nastał czas, by sojusznicy „połączyli fakty”, ponieważ za kilka miesięcy może być już za późno na reakcję.

– Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki – oświadczył Morawiecki. Według niego ostatnie wydarzenia pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu.

– Złe rzeczy mogą się zdarzyć na przykład na Ukrainie lub może pojawić się kolejny ogromny problem migracyjny dla całej Europy – powiedział. W kontekście zagrożenia bezpieczeństwa szef polskiego rządu mówił o nagromadzeniu sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy, gwałtownych wzrostach cen gazu i kryzysie na granicy polsko-białoruskiej.

Morawiecki wyraził przekonanie, że „bezpośrednim sprawcą” kryzysu na granicy jest przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, ale „ma on sponsora, mocodawcę” na Kremlu w osobie Władimira Putina.

Andrzej Duda: Grupa V4 i cała Europa popiera Polskę w walce z kryzysem migracyjnym

W poniedziałek w Budapeszcie odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, w którym udział wzięli prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. – Padły...

zobacz więcej

– Złożone elementy układanki prezentują niezbyt optymistyczny obraz – podsumował Morawiecki.

Polski premier powiedział także BBC, że mimo nieporozumień z Unią Europejską pogłoski o planach opuszczenia jej przez Polskę są przesadzone. Zaprzeczył także zarzutom, że jego rząd łamał prawo UE przez swoją politykę migracyjną, restrykcje dotyczące aborcji i reformę sądownictwa. Określił Polskę jako państwo unijne „wykazujące się zdrowym rozsądkiem”.

Morawiecki stwierdził także, że rosyjska propaganda, która potrafi być bardzo skuteczna, próbuje wywrzeć presję na Unię Europejską w celu doprowadzenia do jej rozpadu.

Wywiad z polskim premierem ukazał się we wtorek przed zaplanowanym na ten dzień spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO, w tym sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, w Rydze.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg określił w niedzielę nagromadzenie rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu granicy z Ukrainą jako bardzo niepokojące. – Przesłanie (NATO) dla Rosji jest takie, że powinna złagodzić eskalację, zmniejszyć napięcia i zachować przejrzystość działań – oświadczył, dodając, że „jeśli (Rosja) zdecyduje się użyć siły, to oczywiście będą konsekwencje”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej