RAPORT

Wojna na Ukrainie

Müller: Nie można wykluczyć ofensywy Rosji na Ukrainę

Rzecznik rządu Piotr Müller o zagrożeniu ze strony Rosji wobec Ukrainy. (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)
Rzecznik rządu Piotr Müller o zagrożeniu ze strony Rosji wobec Ukrainy. (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)

– Żadnego wariantu, w tym ofensywnego ze strony Rosji (wobec Ukrainy), wykluczyć nie można. Dlatego musimy być na to gotowi. Musimy zabezpieczyć obszar Europy Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o kwestię dostaw energii i zabezpieczenie ciepła – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Zełenski pyta Putina, czy planuje atak na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątek, że oczekuje, iż rosyjski prezydent Władimir Putin publicznie oświadczy, że nie planuje...

zobacz więcej

Müller pytany w PR24 o działania Rosji wobec Ukrainy wskazał, że sojusznicy na bieżącą informują się na podstawie informacji wywiadowczych na temat działań Rosji przy granicy ukraińskiej.

– Te informacje stawiają duży znak zapytania co do intencji Rosjan. Można również postawić tezę, że żadnego wariantu, w tym ofensywnego ze strony Rosji wykluczyć nie można. Dlatego musimy być na to gotowi. Musimy zabezpieczyć obszar Europy Środkowo-Wschodniej, jeżeli chodzi o kwestię dostaw energii i zabezpieczenie ciepła również – wskazał.

Podkreślił, że w okresie zimowym to szczególnie ważne kwestie i dlatego to ryzyko o charakterze geopolitycznym wzrasta. – Ponieważ to jest taki czas, w którym tego typu działania ofensywne Rosji czy Białorusi byłyby najbardziej skuteczne – ocenił.

Dopytywany o kopalnię Turów wskazał, że prowadzone będą rozmowy z nowym rządem Czech; podkreślił, że Turów nie zostanie zamknięty.

– To uderza w elementarne bezpieczeństwo państwa i w związku z tym jesteśmy w stanie ponieść cenę, która wymaga tego by to bezpieczeństwo zapewnić – wskazał.

– A widząc zagrożenia ze wschodu, to stanowisko naszego rządu jest tym bardziej aktualne i tym bardziej niezmienne – powiedział i zapewnił, że Polska chce rozmawiać ze stroną czeską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej