RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sędziowie z Tuskiem na urodzinach KOD-u. Kaleta: Tak by to było w Niemczech

Komitet Obrony Demokracji świętował w Gdańsku wraz z Donaldem Tuskiem, sędziami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i niektórymi prokuratorami swoje kolejne urodziny. Wzajemnie oklaskiwanie się i kibicowanie „w walce o demokrację i praworządność” na urodzinach KOD świadczą o tym, że to jedna ekipa, która ma poczucie, że państwo należało do nich – komentował w programie „#Jedziemy” wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Łukasz Piebiak: „Iustitia” oraz „Themis” to sędziowskie przybudówki partyjne

Donald Tusk wziął udział w urodzinowej imprezie Komitetu Obrony Demokracji. Przemówienie szefa Platformy Obywatelskiej oklaskiwali m.in. niektórzy...

zobacz więcej

Donald Tusk wziął w sobotę udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji. Gdy wyczytano jego nazwisko, oklaskiwali go wszyscy zgromadzeni goście, w tym sędziowie Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn, którzy od kilku lat przekonują, że są bezstronni i niezależni, a w swojej pracy nigdy nie kierują się sympatiami politycznymi.

Szefa PO witali również aktywiści Lotnej Brygady Opozycji znani z łamania prawa, dewastowania pomników, wulgarnego języka i częstych starć z policją.

Kaleta: To niedopuszczalne


W TVP Info wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta był pytany o to spotkanie i słowa szefa PO, że „KOD to kontynuator najlepszych polskich tradycji wolnościowych”.

– To niedopuszczalne legendowanie KOD. Mateusz Kijowski, który był pierwszym liderem KOD, jego relacje z porządkiem prawnym nie odpowiadały hasłu, które promuje. Problemy z alimentami, kwestie działalności Komitetu, wyłudzanie pieniędzy przez wystawianie faktur. To zniewaga dla tysięcy legend Solidarności, zrównywanie oporu przeciwko totalitarnej władzy ze sprzeciwem politycznym części społeczeństwa, które nie pogodziło się z wynikiem demokratycznych wyborów – mówił Kaleta.

„Gazeta Wyborcza” i kłamstwa na temat rejestru pedofilów. Sprostowanie na pierwszej stronie

„Gazeta Wyborcza” opublikowała sprostowanie dotyczące fałszywych informacji kolportowanych tam w szczycie kampanii samorządowej w 2018 roku –...

zobacz więcej

Jak wskazał, w jego ocenie Tusk „chciał się przypodobać grupie najbardziej skrajnych aktywistów”.

– Obywatele RP, KOD to aktywność polityczna ocierająca się o często naruszenie porządku prawnego, zakłócanie uroczystości, żerowanie na najniższych instynktach w stylu Soku z Buraka – wskazał wiceminister i zaznaczał, że „Tusk jest wielkim fanem tego serwisu”.

– Ta działalność polityczna to coś, co sprawia Tuskowi radość i szczęście. Mnie nie dziwi, że w jednym miejscu znalazł się Tusk, najbardziej skrajni aktywiści i czołówka sędziowskiej opozycji – dodał Kaleta.

„Sędziowska opozycja”


Dopytywany przez Michała Rachonia o „sędziowską opozycję” wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że zachowanie sędziów, którzy pojawili się na tym wiecu, w sposób oczywisty stoi w sprzeczności z konstytucją. – Sędziowie nie mogą należeć do partii politycznych, związków zawodowych. A takim parazwiązkiem jest Iustitia, bo gromadzi sędziów, by bronić ich interesów lub prowadzić działalność publiczną, która stoi w sprzeczności z zasadą niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów – wyliczał.

Donald Tusk porównał rząd do hien. Co odpowiedział mu prezydent? [WIDEO]

W sobotę Donald Tusk wziął udział w imprezie organizowanej przez KOD. Podczas przemówienia szef Platformy Obywatelskiej nawiązując do „Króla lwa”...

zobacz więcej

– Patrzymy na sędziów oklaskujących podsądnych, osób, które są przez sądy lawinowo uniewinniane od prostych wykroczeń – komentował. Zdaniem Kalety „oni czują się bezkarni”.

Odnosił się też do sędziego Waldemara Żurka, który był obecny na wiecu.

– On ma kilkanaście postępowań dyscyplinarnych i się z tego śmieje. W Niemczech Bundestag złożyłby wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o usunięcie takiego sędziego z urzędu, bo w Niemczech od tego typu spraw nie są żadne sądy dyscyplinarne, które są prowadzone wewnątrz środowiska sędziowskiego. Parlament skierowałby wniosek, żeby takiego sędziego usunąć, a TK zdecydowałby, czy taki sędzia narusza konstytucję – wskazał.

Na koniec Kaleta stwierdził, że wzajemnie oklaskiwanie się i kibicowanie „w walce o demokrację i praworządność” na urodzinach KOD świadczą o tym, że „to jedna ekipa, która ma poczucie, że państwo należało do nich”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej