Komitet Obrony Demokracji świętował w Gdańsku wraz z Donaldem Tuskiem, sędziami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i niektórymi prokuratorami swoje kolejne urodziny. Wzajemnie oklaskiwanie się i kibicowanie „w walce o demokrację i praworządność” na urodzinach KOD świadczą o tym, że to jedna ekipa, która ma poczucie, że państwo należało do nich – komentował w programie „#Jedziemy” wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Donald Tusk wziął udział w urodzinowej imprezie Komitetu Obrony Demokracji. Przemówienie szefa Platformy Obywatelskiej oklaskiwali m.in. niektórzy...
zobacz więcej
Donald Tusk wziął w sobotę udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji. Gdy wyczytano jego nazwisko, oklaskiwali go wszyscy zgromadzeni goście, w tym sędziowie Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn, którzy od kilku lat przekonują, że są bezstronni i niezależni, a w swojej pracy nigdy nie kierują się sympatiami politycznymi.
Szefa PO witali również aktywiści Lotnej Brygady Opozycji znani z łamania prawa, dewastowania pomników, wulgarnego języka i częstych starć z policją.
„Gazeta Wyborcza” opublikowała sprostowanie dotyczące fałszywych informacji kolportowanych tam w szczycie kampanii samorządowej w 2018 roku –...
zobacz więcej
Jak wskazał, w jego ocenie Tusk „chciał się przypodobać grupie najbardziej skrajnych aktywistów”.
– Obywatele RP, KOD to aktywność polityczna ocierająca się o często naruszenie porządku prawnego, zakłócanie uroczystości, żerowanie na najniższych instynktach w stylu Soku z Buraka – wskazał wiceminister i zaznaczał, że „Tusk jest wielkim fanem tego serwisu”.
– Ta działalność polityczna to coś, co sprawia Tuskowi radość i szczęście. Mnie nie dziwi, że w jednym miejscu znalazł się Tusk, najbardziej skrajni aktywiści i czołówka sędziowskiej opozycji – dodał Kaleta.
– Sędziowie nie mogą należeć do partii politycznych, związków zawodowych. A takim parazwiązkiem jest Iustitia, bo gromadzi sędziów, by bronić ich interesów lub prowadzić działalność publiczną, która stoi w sprzeczności z zasadą niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów – wyliczał.Coraz grubiej, sędziowie Żurek i Juszczyszyn na stojąco oklaskiwali Donalda Tuska kończącego przemówienie gdy sala skandowała "Zjednoczona Opozycja" https://t.co/fhBC1wWxE0
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) November 29, 2021
W sobotę Donald Tusk wziął udział w imprezie organizowanej przez KOD. Podczas przemówienia szef Platformy Obywatelskiej nawiązując do „Króla lwa”...
zobacz więcej
– Patrzymy na sędziów oklaskujących podsądnych, osób, które są przez sądy lawinowo uniewinniane od prostych wykroczeń – komentował. Zdaniem Kalety „oni czują się bezkarni”.
Odnosił się też do sędziego Waldemara Żurka, który był obecny na wiecu.
– On ma kilkanaście postępowań dyscyplinarnych i się z tego śmieje. W Niemczech Bundestag złożyłby wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o usunięcie takiego sędziego z urzędu, bo w Niemczech od tego typu spraw nie są żadne sądy dyscyplinarne, które są prowadzone wewnątrz środowiska sędziowskiego. Parlament skierowałby wniosek, żeby takiego sędziego usunąć, a TK zdecydowałby, czy taki sędzia narusza konstytucję – wskazał.
Na koniec Kaleta stwierdził, że wzajemnie oklaskiwanie się i kibicowanie „w walce o demokrację i praworządność” na urodzinach KOD świadczą o tym, że „to jedna ekipa, która ma poczucie, że państwo należało do nich”.
Sędziowie w Polsce nie mogą chodzić po wiecach politycznych, oklaskiwać polityków i wspierających ich agresywnych aktywistów. Stanowi o tym art. 178 ust 3 Konstytucji. W Niemczech tacy sędziowie byliby usunięci przez TK na wniosek Bundestagu (art. 98 konstytucji) pic.twitter.com/xtxyNM63la
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) November 30, 2021