RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mowa nienawiści Piotra B. Adwokat stanie przed sądem

Adwokat Piotr B. (fot. Forum/Krzysztof Kuczyk)
Adwokat Piotr B. (fot. Forum/Krzysztof Kuczyk)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Piotrowi B. – dowiedział się portal tvp.info. Mężczyzna wzywał do ataków na dowódców Straży Granicznej i ich znieważył. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Wzywał do ataków na dowódców Straży Granicznej. Adwokat Piotr B. z zarzutami

Adwokat Piotr B., który wzywał do ataków na dowódców Straży Granicznej, usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa i...

zobacz więcej

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa.

– Piotr B. został oskarżony o to, że publicznie nawoływał do popełnienia przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia komendantów Straży Granicznej – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Mężczyzna 25 sierpnia opublikował na Twitterze wpisy wzywające do popełnienia przestępstw na funkcjonariuszach. B. dokonał również znieważenia komendantów.

– W toku dochodzenia zabezpieczono materiały z serwisu społecznościowego związane z aktywnością Piotra B., przesłuchano również osoby pokrzywdzone w sprawie – wskazuje rzeczniczka.

Adwokat podczas przesłuchania nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do dwóch lat.

Jest dochodzenie prokuratury po skandalicznych słowach Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan nazwała funkcjonariuszy Straży Granicznej „mordercami”. Po jej wypowiedzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła...

zobacz więcej

Mecenas umieścił na Twitterze zdjęcia przedstawiające szefa podlaskiego oddziału SG płk. Andrzeja Jakubaszka i Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi. To drugie opatrzył podpisem, że jest to osoba, która jest „bezpośrednio odpowiedzialna za torturowanie uchodźców w Usnarzu Górnym”. „Wiecie, co robić, kiedy spotkacie ich na ulicy” – skomentował. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Na wpis zareagował prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati. W rozmowie z portalem tvp.info poinformował o skierowaniu sprawy adwokata do rzecznika dyscyplinarnego.

– Zapoznałem się z tą sprawą i moja reakcja była natychmiastowa i zdecydowana: skierowałem otrzymane materiały do Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury celem podjęcia stosownych czynności w postępowaniu dyscyplinarnym – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej