RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Nowe promy dla polskich armatorów. Podpisano umowę [WIDEO]

Nowoczesne, proekologiczne, niskoemisyjne. W Gdańsku podpisano umowę na budowę trzech promów – dwóch dla Polskiej Żeglugi Morskiej i jednego Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – informuje TVP3 Szczecin.

Punkty ładowania aut elektrycznych we wszystkich nowych domach. W jakim kraju?

Od przyszłego roku we wszystkich nowo budowanych domach oraz budynkach komercyjnych w Anglii będzie obowiązek instalowania punktów ładowania...

zobacz więcej

Flota Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu liczy pięć promów. Już wkrótce wzbogaci się o kolejny i to ultranowoczesny. Jednostka może rozwijać prędkość do 19 węzłów i zabrać na pokład aż 400 pasażerów.

– Jeszcze niedawno, kilka lat temu chciano sprzedać PŻB za przysłowiową „czapkę gruszek”, natomiast teraz ci wszyscy niedowiarkowie, wszyscy, którzy krytykowali, to muszą zjeść tę żabę – powiedział Czesław Hoc, poseł PiS.

Promy zbuduje Gdańska Stocznia Remontowa. To jednostki typu ro-pax, czyli pasażersko-towarowe, napędzane czterema silnikami, które mogą być zasilane zarówno gazem LNG, jak i olejem napędowym.

Morawiecki: Jestem pełen optymizmu


– Jestem pełen optymizmu, że w polskich stoczniach będą mogły być zbudowane promy, a finansowanie na te promy zostało już zalokowane, to jest finansowanie w kwocie mniej więcej miliarda złotych – mówił 22 listopada premier Mateusz Morawiecki.

Dwa bliźniacze promy trafią także do Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie. Umowa zakłada możliwość budowy dodatkowego, czwartego promu. Nieoficjalnie dla kołobrzeskiego PŻB.

– Te trzy promy i czwarty, i następne są niezbędne po to, żebyśmy mieli ten ciąg komunikacyjny od południa Polski, przez S3 do Szwecji – mówi Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Zdaniem ekonomistów budowa w Polsce promów dla polskich armatorów będzie impulsem do rozwoju dla rodzimego przemysłu stoczniowego.

– Miejmy nadzieję, że w ciągu kilku lat odbudujemy tę potęgę i będziemy krajem konkurencyjnym. Tak, że inwestorzy z zagranicy, bo na tym również nam zależy, mogli przybywać i mogli składać zamówienia na te statki – powiedział dr hab. Jarosław Korpysa, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pierwszy prom ma być gotowy na przełomie 2024 i 2025 r. Kolejne, do eksploatacji będą trafiać w rocznych odstępach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej