RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żucie gumy może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

Ludzie zainfekowani SARS-CoV-2 mają wysoki poziom wirusa w ślinie (fot. Pexels/zdjęcie ilustracyjne)
Ludzie zainfekowani SARS-CoV-2 mają wysoki poziom wirusa w ślinie (fot. Pexels/zdjęcie ilustracyjne)

Eksperymentalna guma do żucia może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19 – wynika z badań opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie „Molecular Therapy”.

Omikron. AP: Pandemia nie zniknie, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek

Nowy wariant koronawirusa Omikron dowodzi, że pandemia nie zniknie, mimo zamykania granic, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dowody wskazują, że ludzie zainfekowani SARS-CoV-2 mają wysoki poziom wirusa w ślinie. Z tego powodu amerykańscy naukowcy chcieli zbadać, czy specjalnie zaprojektowana guma do żucia mogłaby ograniczyć ilość wirusa w jamie ustnej i w ten sposób potencjalnie ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.

Guma, która pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, nie jest nowym pomysłem. Według wcześniejszych badań gumy do żucia zawierające takie substancje jak wapń i wodorowęglany mogą poprawić stan jamy ustnej, ograniczając występowanie dolegliwości stomatologicznych i zmniejszając liczbę szkodliwych bakterii. Jednak celowanie w koronawirusa tym sposobem jest podejściem nowatorskim.

Ustalono, że wirus SARS-CoV-2 przedostaje się do ludzkich komórek, przyczepiając się do białek ACE2, znajdujących się na powierzchni niektórych komórek w naszym ciele. Naukowcy wyprodukowali więc gumę zawierającą wysoki poziom białek ACE2, znajdujących się w roślinach. Założyli, że białka te w gumie do żucia mogą „uwięzić” cząsteczki wirusa w jamie ustnej, redukując możliwość zakażenia naszych komórek i rozprzestrzeniania się na innych ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej