RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pociągiem z Warszawy do Łodzi w 45 minut. Kiedy?

Po ukończeniu tunelu podróż z Łodzi do Warszawy zajmie 45 minut (fot. PKP/mat.pras.)
Po ukończeniu tunelu podróż z Łodzi do Warszawy zajmie 45 minut (fot. PKP/mat.pras.)

W 2023 roku w Łodzi rozpoczną się prace nad budową tunelu dalekobieżnego. Dzięki niemu podróż pociągiem z Warszawy do Łodzi zajmie tylko 45 minut.

E-petrol.pl: Ceny paliw na stacjach powinny spaść poniżej 6 zł za litr

Jest realna szansa spadku cen paliw na stacjach poniżej 6 zł za litr – prognozuje portal e-petrol.pl. Jak wskazuje, wynika to ze spadków cen ropy...

zobacz więcej

TVP3 Łódź wskazuje, że trwa już budowa tunelu średnicowego, który połączy dworzec Łódź Fabryczna i dworzec Łódź Kaliska. Niedawno podpisano też kontrakt na budowę tunelu dalekobieżnego, którym poruszać się będzie kolej wysokiej prędkości.

Tunel budowany w Łodzi będzie ważnym elementem trasy kolejowej, która połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Kontrakt został zawarty z konsorcjum Metroprojektu i SUD Architekt Polska, jego wartość to prawie 60 mln zł netto.

Szprycha numer 9


Tunel przeznaczony będzie dla pociągów dalekobieżnych i kolei wysokiej prędkości, stanie się elementem „szprychy numer 9” – trasy przebiegającej z Warszawy przez Centralny Port Komunikacyjny, Łódź i Sieradz do Wrocławia i Poznania.

Pociągi w Łodzi zatrzymają się na Łodzi Fabrycznej. Po ukończeniu tunelu, podróż z Łodzi do Warszawy zajmie zaledwie 45 minut, a z Łodzi do Poznania i Wrocławia – 1 godzinę i 10 minut (obecnie trwa 3,5 godziny). Pociągi będą rozwijać prędkość nawet 200 km/godz. Na wykonanie tego projektu budowlanego spółka CPK otrzymała dofinansowanie z unijnego instrumentu CEF („Connecting Europe Facility”, czyli Instrumentu „Łącząc Europę”). Na tunel trafiło prawie 30 proc. środków przyznanych dla Polski w ostatnim konkursie CEF 2014-2020, czyli prawie 60 mln zł dofinansowania.

Kolejowa inwestycja CPK w Łodzi jest częścią korytarza Morze Północne – Morze Bałtyckie w ramach sieci bazowej TEN-T. Prowadzi on z Finlandii przez kraje nadbałtyckie, Polskę, Niemcy, Holandię i Belgię, czyli jest częścią elementem transeuropejskiego szlaku komunikacyjnego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Cała dokumentacja ma powstać do końca października 2022 roku. Rozpoczęcie budowy jest planowane na rok 2023, a jej zakończenie na 2027, gdy ma być gotowy także port lotniczy CPK w Baranowie między Łodzią a Warszawą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej