RAPORT

Pogarda

Rozmowy nuklearne z Iranem. „Nieznaczny optymizm”

Główny negocjator Iranu Ali Bagheri Kani domaga się zniesienia sankcji (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)
Główny negocjator Iranu Ali Bagheri Kani domaga się zniesienia sankcji (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Najnowsze

Popularne

Nieznaczny optymizm pojawił się w wypowiedziach dyplomatów Unii Europejskiej, Rosji i Iranu, biorących udział w rozmowach o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku, których siódma runda rozpoczęła się w poniedziałek w Wiedniu. Przebija się jednak opinia, że Teheran zajął twarde stanowisko, którego zachodnie mocarstwa nie zaakceptują.

Zbrodnia i prezydentura

Iran zaostrzy kurs? Taki sygnał może płynąć z Teheranu po zaprzysiężeniu prezydenta Ebrahima Raisiego, ultrakonserwatywnego duchownego. W tym...

zobacz więcej

– Jestem niezwykle pozytywnie nastawiony do tego, co dzisiaj słyszałem – powiedział Enrique Mora, reprezentujący w Wiedniu Unię Europejską. Dodał jednak, że nowa irańska delegacja trzymała się swojego żądania zniesienia wszystkich sankcji, ale nie odrzuciła wprost wyników poprzednich sześciu rund rozmów, które odbyły się między kwietniem a czerwcem bieżącego roku.

– Zaakceptowali, że praca wykonana w ciągu pierwszych sześciu rund jest dobrą podstawą do budowania naszego porozumienia – powiedział Mora. – Będziemy oczywiście uwzględniać wrażliwość polityczną nowej administracji irańskiej – zapewnił.

Sankcje USA


Delegat Rosji Michaił Uljanow napisał na Twitterze, że rozmowy „rozpoczęły się całkiem pomyślnie”. Z kolei, jak pisze Agencja Reutera, zachodni dyplomaci mówią, że zespół negocjacyjny Teheranu przedstawił żądania, które amerykańscy i europejscy dyplomaci uważają za nierealne do zrealizowania.

Według nich Iran przyjął bezkompromisowe stanowisko, domagając się zniesienia wszystkich sankcji USA i Unii Europejskiej nałożonych od 2017 r.Wśród nich są te niezwiązane z jego programem jądrowym, w możliwym do zweryfikowania procesie.

– Wszystkie strony na spotkaniu zaakceptowały żądanie Iranu, aby najpierw wyjaśnić sytuację nielegalnych i niesprawiedliwych sankcji USA, a następnie przedyskutujemy inne kwestie i podejmiemy decyzje – powiedział główny negocjator Iranu Ali Bagheri Kani. W wiedeńskich negocjacjach uczestniczą przedstawiciele Iranu, delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i UE, a także pośrednio USA.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Umowa nuklearna zawarta w 2015 r., znana jako JCPOA, między Teheranem a mocarstwami światowymi, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

8 maja 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wypowiedział udział Stanów Zjednoczonych w porozumieniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej