RAPORT

Wojna na Ukrainie

Od środy nowe obostrzenia. Czego dotyczą?

Zmniejszony zostanie m.in. limit osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach (fot. Pexels)
Zmniejszony zostanie m.in. limit osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach (fot. Pexels)

Od 1 grudnia w życie wchodzą nowe obostrzenia epidemiczne między innymi zmniejszony zostanie limit osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach. Nastąpi zmniejszenie limitu osób w obiektach handlowych do jednej na 15 metrów kwadratowych z obecnie obowiązujących 10 metrów kwadratowych dla jednej osoby.

Przymusowe szczepienia przeciw COVID-19? Prezydent Duda wyraził swoje stanowisko

Znając podejście moich rodaków, nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 – powiedział w poniedziałek w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W poniedziałek wieczorem ukazało się rozporządzenie w tej sprawie w „Dzienniku Ustaw”, które ma związek z czwartą falą epidemii COVID-19. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 17 grudnia tego roku.

Ponadto w obiektach, gdzie limit zapełnienia wynosił 75 proc. zostanie on zmniejszony do 50 proc. Dotyczy to gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych jak baseny, aquaparki. W tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione.

Wesela, komunie i dyskoteki z limitami


Zmniejszony też będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których teraz mogło być 150 osób. Nowy limit to 100 osób. Chodzi między innymi o wesela, komunie i dyskoteki. Większe obostrzenia będą w siłowniach – do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard obowiązywał limit jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Obecnie ten limit wynosi jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski ocenił obostrzenia w postaci wprowadzenia limitów jako „mały krok”.

– Nie ma regionalnych obostrzeń, nie ma paszportów (covidowych – przyp. red.), ale jest krok, który jest moim zdaniem krokiem bardzo delikatnym. (...) Jeżeli ma to przygotować nas na pewnego rodzaju kolejne działania i obostrzenia - to dobrze, że taki krok uczyniono. Ja bym oczekiwał bardziej stanowczych rozwiązań dla dobra wszystkich – powiedział.

W jego ocenie kluczowe w walce z pandemią są szczepienia przeciwko COVID-19. Według niego jest bardzo dużo do zrobienia w kwestii kontroli obowiązujących restrykcji i dyscyplinowania do ich przestrzegania przez wyznaczone służby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej