RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Pentagon zmieni rozmieszczenie amerykańskich wojsk na świecie

USA reagują między innymi na agresywne działania Rosji (fot. US Army)
USA reagują między innymi na agresywne działania Rosji (fot. US Army)

Wielomiesięczna analiza rozlokowania wojsk USA na świecie nie przyniosła propozycji znaczących zmian – wynika z ogłoszenia Pentagonu dotyczącego analizy „Global Posture Review”. Przedstawicielka resortu zapowiedziała jednak przyszłe wzmacnianie sił USA w Indo-Pacyfiku i Europie.

USA: „Wszystkie opcje są na stole” w kwestii zniechęcenia Rosji do agresji na Ukrainę

Asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Karen Donfried stwierdziła w piątek, że „wszystkie opcje są na stole”, jeśli chodzi o zniechęcenie...

zobacz więcej

Pentagon poinformował w komunikacie, że 9-miesięczna ocena została zakończona, choć przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że nie upublicznią dokumentu ze względu na wciąż trwające konsultacje z sojusznikami.

Jak podał resort, w dokumencie znajdują się między innymi rekomendacje zwiększenia współpracy z sojusznikami i partnerami w regionie Indo-Pacyfiku w celu odstraszania ewentualnych agresji ze strony Chin i Korei Północnej. Analiza mówi też o potrzebie większych inwestycji w infrastrukturę baz USA w Australii i na wyspie Guam.

Wzmacnianie sił


Zastępczyni podsekretarza stanu resortu obrony ds. politycznych Mara Karlin stwierdziła jednak, że mimo braku natychmiastowych decyzji, w najbliższych latach USA zamierzają w coraz większym stopniu wzmacniać swoją obecność i siłę w regionie.

Dokument rekomenduje też wzmocnienie amerykańskiego czynnika odstraszania rosyjskiej agresji w Europie. Pentagon stwierdził, że analiza przyczyniła się do odwrócenia decyzji poprzedniej administracji o ustanowieniu limitu 25 tys. wojsk USA w Niemczech, a także do wysłania tam 500 dodatkowych żołnierzy. – Badamy obecnie z sojusznikami nowe inicjatywy, by wzmocnić czynnik odstraszania przeciwko Rosji – powiedziała dziennikarzom przedstawicielka resortu. Zaznaczyła jednak, że w pierwszym roku administracji nie należy spodziewać się wielkich i strategicznych zmian w rozmieszczeniu wojsk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Rzecznik resortu obrony John Kirby stwierdził w poniedziałek, że Stany Zjednoczone są też w stałym kontakcie z sojusznikami w Europie oraz z Ukrainą by odwieść Rosję od ewentualnych zamiarów ponownej eskalacji konfliktu na Ukrainie. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy administracja zamierza dodatkowo wesprzeć Kijów dostawami broni, o których w Waszyngtonie mówi się od ponad tygodnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej