RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Ukraina blisko zamachu stanu? Służby prowadzą postępowanie

Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT)
Prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o trwającym postępowaniu karnym w związku z przygotowywaniem przez obywateli Ukrainy i Rosji działań mających na celu przeprowadzenie zamachu stanu.

Ukraina żąda reparacji od Niemiec. Przypominają terror i punktują Schrödera

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk przypomniał w specjalnym liście, że Kijów przekazał Niemcom bezcenną kolekcję tysięcy rękopisów, w tym...

zobacz więcej

Postępowanie karne wszczęto w związku z przygotowaniami przez pewnych obywateli Ukrainy i Rosji działań prowadzących do przejęcia władzy – napisało biuro prasowe SBU. Nie ujawniono szczegółów.

W piątek prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na 1-2 grudnia. Jak dodał, istnieją nagrania, na których „z przedstawicielami z Rosji” omawiany jest „udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie”. Zełenski dodał, że Achmetowa, ukraińskiego oligarchę, „wciąga w to” jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy.

Oligarcha zaprzecza


Achmetow, najbogatszy człowiek Ukrainy, oświadczył, że informacje te są „całkowitym kłamstwem”.

Stosunki między Zełenskim a Achmetowem pogorszyły się między innymi na tle przyjęcia tak zwanej ustawy o oligarchach – zaznacza portal „Ukraińska Prawda”. Media zaznaczają, że część ukraińskich ekspertów sceptycznie podchodzi do informacji, o których mówił prezydent. W poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział z kolei na briefingu, że Kijów podzieli się z partnerami aktualnymi danymi w sprawie przygotowań do potencjalnego zamachu stanu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Kiedy mówimy o hybrydowej broni, zewnętrznemu naciskowi wojskowemu towarzyszy wewnętrzna destabilizacja kraju. Dlatego bardzo poważnie obserwujemy informacje, do których ma dostęp rząd Ukrainy (...), kiedy chodzi o potencjalny przewrót na Ukrainie – podkreślił minister, cytowany przez Radio Swoboda. Jak dodał, ukraińskie organy ścigania analizują te informacje, Ukraina pozostaje „nadzwyczajnie czujna” i przekaże partnerom uaktualnione dane, kiedy tylko je będzie posiadać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej