RAPORT

Wojna na Ukrainie

Omikron. AP: Pandemia nie zniknie, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek

„Zamożne kraje gromadzą wielkie rezerwy szczepionek, tworząc »pustynie szczepionkowe« w uboższych państwach” (fot.Shutterstock)
„Zamożne kraje gromadzą wielkie rezerwy szczepionek, tworząc »pustynie szczepionkowe« w uboższych państwach” (fot.Shutterstock)

Nowy wariant koronawirusa Omikron dowodzi, że pandemia nie zniknie, mimo zamykania granic, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek. Mutujący w państwach o niskim wyszczepieniu wirus będzie zagrożeniem dla całego świata - pisze agencja Associated Press.

Co wiemy o Omikronie? Informacje od lekarki z RPA

– Poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty – stwierdziła doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zamożne kraje gromadzą wielkie rezerwy szczepionek, tworząc „pustynie szczepionkowe” w uboższych państwach, a to nie oznacza tylko zwiększonego ryzyka na pewnych obszarach, ale większe zagrożenie globalne - podkreśla agencja.

Im dłużej wirus rozprzestrzenia się w regionach, gdzie znakomita większość populacji nie jest zaszczepiona, tym większe jest ryzyko, że będzie się stawał, w miarę mutacji, coraz groźniejszy i nadal będzie przedłużał pandemię.

– Ten wirus to bezlitosny oportunista – mówi dr Richard Hatchett dyrektor generalne CEPI, jednej z organizacji odpowiedzialnych za powołanie międzynarodowej inicjatywy COVAX na rzecz udostępnienia szczepionek krajom rozwijającym się. – Niesprawiedliwy i nierówny podział szczepionek między regionami świata zemścił się na nas - ocenia dr Hatchett.

Przeczytaj także: W Portugalii stan klęski żywiołowej z powodu COVID-19. Potrwa do 20 marca

W Afryce, gdzie wykryto wariant Omikron, zaszczepione jest tylko 7 proc. populacji. Celem inicjatywy COVAX było uniknięcie takiej sytuacji, w której wiele krajów nie ma sprawiedliwego dostępu do szczepień, ale nie udało się zrealizować pierwotnego celu, by dostarczyć biednym państwom 2 mld dawek szczepionki.

Nawet ograniczony cel, jakim była dystrybucja 1,4 mld dawek do końca roku, jest trudny do zrealizowania; by go osiągnąć COVAX musiałby od początku października dostarczać dziennie 4 mln szczepionek, a bywają dni, gdy nie udaje się dostarczyć nawet miliona - wynika z analizy AP.

Omikron. KE o dodatkowych ograniczeniach w podróżach dla osób z certyfikatem

Komisja Europejska w sceptyczny sposób odniosła się do planów niektórych krajów UE wprowadzenia dodatkowych ograniczeń dla osób wjeżdżających na...

zobacz więcej

Wcześniej w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa Omikron stwarza „bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach”.

„Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii COVID-19” – podała WHO.

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić, w jakim stopniu omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19, wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

WHO od wielu miesięcy ostrzegała przed „nacjonalizmem szczepionkowym”, podkreślając, że taka postawa poszczególnych państw przedłuży walkę z pandemią, a wszystkie kraje, we własnym interesie, powinny przyjąć globalne podejście do walki z COVID-19.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej