RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Terlecki: Kryzys się pogłębi, sytuacja na granicy to element szerokiej gry [WIDEO]

Musimy być przygotowani, że kryzys się pogłębi i rozszerzy, a sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest elementem bardzo szerokiej gry – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. W jego ocenie opozycja „nie do końca miała świadomość, jak sytuacja jest poważna”.

„To może mieć skutki globalne”. Miedwiediew o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

– Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to „jeden z najcięższych kryzysów migracyjnych w Europie, który może mieć skutki globalne” – oświadczył w...

zobacz więcej

Terlecki reprezentował swój klub na poniedziałkowym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.

Jak ocenił w TVP Info po tych rozmowach, cenne jest to, że na spotkaniu stawiły się „wszystkie kluby i koła, wszystkie środowiska polityczne reprezentowane w Sejmie”. – Wszyscy wyrażali swoje zadowolenie i podziękowanie dla premiera za to spotkanie, choć opozycja oczekuje też kolejnych spotkań – dodał Terlecki.

Zobacz także: Wojska amerykańskie na stałe na Łotwie?

– Premier przede wszystkim przedstawiał sytuację naszą na granicy białoruskiej w kontekście wydarzeń międzynarodowych, które mają miejsce i przedstawiał pewien obraz sytuacji, która wydaje się być niepokojąca, o czym informują nas nasi sojusznicy, przede wszystkim Amerykanie – powiedział Terlecki.

Premier: Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości

– Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności – mówił...

zobacz więcej

Zaznaczył, że „chodzi o koncentrację wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, ale także o pewne elementy sytuacji międzynarodowej, które mogą sprzyjać jakiejś akcji agresywnej ze strony Rosji wobec Ukrainy”. Ocenił, że przedstawiciele opozycji „nie do końca mieli świadomość, jak sytuacja jest poważna”. „Padały też głosy, żeby bardziej ostrożnie o tej sytuacji mówić, nie niepokoić opinii publicznej” – stwierdził Terlecki.

„Nieodległa perspektywa”


– Zdaniem premiera i naszego klubu trzeba informować, na co się może zanosić, tym bardziej, że jest to perspektywa nieodległa, najbliższych tygodni, może miesięcy – mówił wicemarszałek Sejmu.

Zdaniem Terleckiego „sytuacja rzeczywiście jest bardzo zła”. – Tutaj mamy do czynienia nie tylko z kryzysem, który polega na tej koncentracji wojsk wokół Ukrainy, ale także na szantażu energetycznym wobec Ukrainy, innych państw, wobec UE. Na to się nakłada sytuacja covidowa i bardzo trudno będzie mobilizować opinię publiczną w Europie do wsparcia Ukrainy w chwili, gdy trwa ta fala pandemii – relacjonował Terlecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Nieoficjalnie: W środę Unia Europejska przyjmie nowe sankcje wobec Białorusi

W środę na spotkaniu w Brukseli ambasadorowie państw UE prawdopodobnie przyjmą nowe sankcje wobec Białorusi. Decyzja zostanie sformalizowana...

zobacz więcej

Według niego, wnioski na spotkaniu „były raczej pesymistyczne, że Ukraina nie może liczyć na jakąś nadzwyczajną pomoc”. – Ale też jest nadzieja, że to jest raczej demonstracja siły i próba zrealizowania pewnych planów strategicznych Rosji wobec Ukrainy, destabilizacji państwa ukraińskiego po to, żeby łatwiej było przejąć nad nim kontrolę – powiedział Terlecki.

Zaznaczył, że premier mówił na poniedziałkowym spotkaniu o swoich ostatnich rozmowach z politykami europejskimi. – Premier przedstawiał też opinie naszych sojuszników i państw członkowskich UE na temat sytuacji i roli Polski w tym kryzysie – zaznaczył.

– Można odnieść wrażenie, że w tej chwili w Europie to przekonanie, że Polska dźwiga na sobie ciężar tego napięcia i kryzysu, staje się powszechne – ocenił Terlecki.

Wskazał, że ważna jest ocena, iż nie mamy do czynienia z deeskalacją tego kryzysu i on się nie kończy, tylko „zmienia swoją formułę”. – Wynika z tego, że konflikt na granicy polsko-białoruskiej jest elementem bardzo szerokiej gry – powiedział. Dlatego, jak dodał, „musimy być przygotowani na to, że ten kryzys się pogłębi i rozszerzy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej