RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Z obawy przed aresztem. Współpracownicy Nawalnego uciekają z Rosji

Aleksiej Nawalny od wielu miesięcy przebywa w kolonii karnej (fot. Nikita Shvetsov/Anadolu Agency/Getty Images)
Aleksiej Nawalny od wielu miesięcy przebywa w kolonii karnej (fot. Nikita Shvetsov/Anadolu Agency/Getty Images)

Bliscy współpracownicy przetrzymywanego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego wyjeżdżają z Rosji w obawie przed aresztowaniem i procesem – poinformował „Kommiersant”. Radio Echo Moskwy uściśliło, że z 38 osób 14 już opuściło swój kraj. Organizacje związane z Aleksiejem Nawalnym, w tym Fundacja Walki z Korupcją i tak zwane „sztaby regionalne” zostały uznane w Rosji za organizacje ekstremistyczne.

Nawalny oskarżył koncerny internetowe o współpracę z władzami Rosji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny skrytykował działania koncernów Google, Apple i administratorów komunikatora Telegram za blokowanie dostępu...

zobacz więcej

„Kommiersant” zwraca uwagę, że Rosję opuścił były szef sztabu Aleksieja Nawalnego w Nowosybirsku i tamtejszy deputowany Siergiej Bojko. Dziennik napisał, że opozycyjny polityk wyjechał ponieważ obawia się aresztowania pod zarzutem utworzenia organizacji ekstremistycznej.

„Co najmniej połowa byłych koordynatorów sztabów regionalnych już opuściła kraj albo zamierza tak zrobić” - podkreśliła gazeta.

Dziennik przypomniał, że latem organizacje związane z Aleksiejem Nawalnym zostały zdelegalizowane i uznane za ekstremistyczne. Natomiast we wrześniu Komitet Śledczy wszczął postępowanie przeciwko liderowi opozycji oraz jego zwolennikom w związku z podejrzeniem stworzenia, kierowania i uczestnictwa w organizacji ekstremistycznej.

Według rosyjskich obrońców praw człowieka, władze chcą zastraszyć zwolenników opozycji i podporządkować Kremlowi wszystkie organizacje, ruchy i stowarzyszenia obywatelskie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Niedawno została skazana. Bliska współpracowniczka Nawalnego uciekła z Rosji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej