RAPORT

Pogarda

Prezydent: Powstanie listopadowe symbolem umiłowania wolności

Na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego (fot. Przemysław Keler/KPRP)
Na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego (fot. Przemysław Keler/KPRP)

Najnowsze

Popularne

„Powstanie listopadowe trwa w naszej pamięci jako symbol umiłowania wolności” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Dnia Podchorążego. Podkreślił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej „w sposób dramatyczny unaoczniła”, że Polska stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii.

Żaryn o służbach na granicy: Spotykają się z agresją i hejtem

Wojsko Polskie, polska Policja i Straż Graniczna od wielu tygodni chronią granicę Polski, służąc w bardzo ciężkich warunkach; spotykają się z...

zobacz więcej

W poniedziałek na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 191. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. W uroczystości wystawienia posterunku warty honorowej udział wzięły delegacje sześciu wyższych uczelni mundurowych - wojskowych, policyjnej oraz pożarniczej.

„Męstwo, patriotyzm i determinacja”


Podczas uroczystości szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list prezydenta Dudy. „W rocznicę wybuchu powstania listopadowego po raz kolejny przypominamy męstwo, patriotyzm i determinację podchorążych armii Królestwa Polskiego, którzy zainicjowali tamten czyn zbrojny. Przerodził się on w wielki wolnościowy zryw, którego celem było wyzwolenie z upokarzającej zależności od Imperium Rosyjskiego oraz utworzenie w pełni niezawisłego państwa polskiego” – napisał prezydent.

Zobacz także: Uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego. „Budował współczesną polską tożsamość”

Podkreślił, że – chociaż nie udało się tego osiągnąć – powstanie listopadowe „trwa w naszej pamięci historycznej jako symbol polskiego umiłowania wolności, jako przypomnienie, że nasze siły zbrojne oraz rzesze polskich patriotów nigdy się nie pogodziły i nie pogodzą z obcym dyktatem, z zewnętrznymi działaniami godzącymi w niepodległość, bezpieczeństwo i nieskrępowany rozwój naszej ojczyzny”.

„To może mieć skutki globalne”. Miedwiediew o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

– Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to „jeden z najcięższych kryzysów migracyjnych w Europie, który może mieć skutki globalne” – oświadczył w...

zobacz więcej

Prezydent zaznaczył, że w nawiązaniu do tamtych wydarzeń, 29 listopada obchodzony jest Dzień Podchorążego; pozdrowił z tej okazji wszystkich podchorążych szkół oficerskich oraz przedstawicieli władz szkół wyższych kształcących żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb.

„Polska jest państwem w pełni wolnym i suwerennym, silnym dzięki partnerstwu i współpracy z naszymi sojusznikami, ale przede wszystkim dzięki temu, że konsekwentnie rozwijamy i modernizujemy nasz system bezpieczeństwa narodowego. Niezwykle ważną częścią tego systemu jest profesjonalna, dobrze wyszkolona kadra dowódcza, zdolna stawić czoła wyzwaniom obecnego czasu” – napisał prezydent w liście.

Duda zauważył, że „sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w sposób dramatyczny unaoczniła to, co powinno być oczywiste dla każdego”. – Rzeczpospolita stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii oraz wyspecjalizowanych służb, które wykonując swoje działania, będą miały pełne wsparcie wszystkich struktur państwa i ogółu społeczeństwa polskiego, dysponującego dostateczną wiedzą o faktach i odpornego na akcje dezinformacyjne – podkreślił.

Premier: Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości

– Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności – mówił...

zobacz więcej

Prezydent podziękował za codzienną żołnierską służbę, za zmaganie się „z sytuacjami kryzysowymi”, a także – za udział w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Prezydent wskazywał, że od polskich żołnierzy wymaga się lojalności, patriotyzmu, wysokich kompetencji i zdolności podejmowania trafnych decyzji. Podkreślił, że „to wielka odpowiedzialność”; zauważył jednocześnie, że w ślad za nią „idzie prestiż i najwyższy honor”.

„Polska jest bezpieczna, kiedy siły zbrojne stoją na straży”


Biorący udział w uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że istotne dla trwałości naszej ojczyzny, by młodzi ludzie decydowali się na służbę ojczyźnie. Jak wskazywał, „Polska jest bezpieczna wtedy, kiedy zarówno siły zbrojne, jak i służby, które stoją na straży bezpieczeństwa, są silne”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Tak jest teraz, dlatego że konsekwentnie wzmacniamy zarówno Wojsko Polskie, rozwijając (je) liczebnie (...) i wyposażając w nowoczesny sprzęt, jak i modernizujemy służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji – podkreślił, dodając, że przygotowywany jest kolejny program modernizacji służb MSWiA .

Nieoficjalnie: W środę Unia Europejska przyjmie nowe sankcje wobec Białorusi

W środę na spotkaniu w Brukseli ambasadorowie państw UE prawdopodobnie przyjmą nowe sankcje wobec Białorusi. Decyzja zostanie sformalizowana...

zobacz więcej

– Widzimy, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, widzimy jak ważna jest służba właśnie ramię w ramię żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, polskich policjantów. Oni wszyscy stanowią gwarancję bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył Błaszczak.

„Dzień Podchorążego umacnia w poczuciu jedności”


Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała po uroczystości, że Dzień Podchorążego „ma ogromne znaczenie w umacnianiu poczucia jedności”. – Dzisiejsze święto, które obchodziliśmy po raz kolejny w Belwederze (...), jest połączeniem tradycji Wojska Polskiego, utrzymywanej także, gdy Polska nie była wolna, za okupacji, a potem za czasów komunistycznych. To ważne, że ta tradycja czczenia bohaterów przetrwała przez tyle lat i dalej jest kultywowana – zaznaczyła Ignaczak-Bandych.

191 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie listopadowe przeciwko imperium rosyjskiemu. W rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego, ustanowiony na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii. W ten sposób rozpoczęło się powstanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej