RAPORT

Wojna na Ukrainie

W tym kraju panuje szariat. Ale król otworzy katolicką katedrę

Król Hamad otworzy katedrę pod wezwaniem Matki Bożej Arabskiej (fot. Getty Images)
Król Hamad otworzy katedrę pod wezwaniem Matki Bożej Arabskiej (fot. Getty Images)

Już za kilkanaście dni swe podwoje otworzy katolicka katedra w Bahrajnie, islamskim królestwie nad Zatoką Perską. Świątynia pod wezwaniem Matki Bożej Arabskiej ma być siedzibą wikariusza apostolskiego Arabii Północnej.

Papież Franciszek przemawiał w Bagdadzie. Zaapelował do tamtejszych władz

Papież Franciszek upomina się o chrześcijan w Iraku. Podczas rozpoczętej pielgrzymki zaapelował do władz, aby żaden z Irakijczyków nie był...

zobacz więcej

Na 9 grudnia zaplanowano inaugurację świątyni przez króla Hamada. Dzień później jej poświęcenia dokona kard. Luis Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Katedra powstała na terenie podarowanym w 2013 r. Kościołowi przez monarchę. Kamień węgielny wmurowano w 2018 r. Świątynię, która pomieści 2300 wiernych, wzniesiono w Awali, w środkowej części kraju, 20 km od stołecznej Manamy. Oprócz miejsca kultu, powstały tam także: kuria biskupia, dom dla gości oraz ośrodek formacji duszpasterskiej.

Liczbę katolików w Królestwie Bahrajnu oblicza się na około 100 tys. (całkowita liczba mieszkańców wynosi ok. 1,7 mln). Oficjalną religią jest tam islam i obowiązuje prawo szariatu.

Wikariat apostolski Arabii Północnej zajmuje powierzchnię prawie 2,2 mln km kw. i obejmuje Kuwejt, Bahrajn, Katar i Arabię Saudyjską. Zarówno w Katarze jak i w Kuwejcie jest po około 300 tys. katolików, a w Arabii Saudyjskiej 1,5 miliona. Katolicy, w tym również 60 księży wikariatu, są cudzoziemcami.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Nie chcą słyszeć ich krzyku. Lewica udaje, że nie zauważa prześladowania chrześcijan

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej