RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Spotkanie premiera z klubami sejmowymi. „W atmosferze zrozumienia powagi sytuacji”

Najnowsze

Popularne

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych dotyczyło trudnej sytuacji geopolitycznej; odbywało się w atmosferze dużego zrozumienia powagi sytuacji – powiedział po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller.

Andrzej Duda pytany o otwarcie szlaku migracji z Afganistanu: Ryzyko jest realne

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią jest generowany przez władze państwa; jeżeli te władze będą chciały wygenerować podobny kryzys poprzez...

zobacz więcej

– Została przedstawiona informacja dotycząca zagrożeń pochodzących bezpośrednio z Białorusi, ale również zagrożeń dotyczących ogólnej sytuacji geopolitycznej, m.in. narzędzi, strategii działań, które mogą być przeprowadzane ze strony Federacji Rosyjskiej – powiedział dziennikarzom rzecznik rządu po ponad trzygodzinnym spotkaniu, które odbyło się w kancelarii premiera.

Jak podkreślił, wśród tych zagrożeń wskazano m.in. na kwestie manipulowania dostawami energii, cenami gazu na teren Europy, ale również „manipulowania tymi dostawami na teren Ukrainy w celu m.in. destabilizacji tego kraju i potencjalnych innych działań, które mogłyby się odbywać na terenie Ukrainy – mówił Müller.

Podkreślił, że zaprezentowano też m.in. informacje przedstawione przez NATO.

– Spotkanie odbywało się w atmosferze dużego zrozumienia powagi sytuacji, pytania, różnego rodzaju dyskusje w czasie dzisiejszego spotkania miały charakter konstruktywny. W zasadniczej części zgadzamy się co do tych realnych ryzyk, które pochodzą ze strony wschodniej, zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z energetyką, kwestie organizowania ruchów migracyjnych, działania cybernetyczne, działania dezinformacyjne, destabilizujące sytuację polityczną w UE – wyliczał rzecznik rządu.

Jak podkreślił, „te wszystkie puzzle niestety składają się w taki obraz, który pokazuje poważne ryzyko, które w szczególności może urzeczywistnić się w najbliższych miesiącach, bo mamy zbliżający się okres zimowy”.

Czytaj także: Żaryn: Wśród migrantów są Afgańczycy po rosyjskich kursach wojskowych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej