RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Turcja jest gotowa przewodniczyć mediacjom pomiędzy Rosją a Ukrainą

Prezydent Erdogan deklaruje, że chce pośredniczyć w konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą (fot. PAP/EPA/Iranian Presidential Office Handout)
Prezydent Erdogan deklaruje, że chce pośredniczyć w konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą (fot. PAP/EPA/Iranian Presidential Office Handout)

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Turcja jest gotowa do przewodniczenia mediacjom pomiędzy Rosją a Ukrainą – podała Agencja Reutera, powołując się na tureckie kanały informacyjne.

Koncentracja rosyjskich wojsk wokół Ukrainy. Gorąca linia Kijów-Waszyngton

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył w piątek rozmowę z szefem biura prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem na temat...

zobacz więcej

– Niezależnie od tego, czy Turcja miałaby zostać mediatorem wspólnych rozmów, czy prowadzić je z obiema stronami osobno, chcemy być częścią rozwiązania sporu – powiedział Erdogan, wracając z wizyty w Turkmenistanie.

„Pragniemy, by relacje między Ukrainą i Rosją rozwijały się w pozytywnym kierunku. Mam nadzieję, że region ten nie zostanie zdominowany przez wojnę”  – dodał prezydent Turcji, cytowany przez dziennik „Daily Sabah”.

Ukraińsko-tureckie rozmowy


 16 listopada Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której omówiono relacje bilateralne obu państw oraz rozwój wydarzeń regionalnych.

„Dzięki współpracy z Turcją już wzmocniliśmy naszą armię. Planowana umowa o wolnym handlu znacząco wzmocni natomiast naszą gospodarkę” – napisał na Twitterze prezydent Zełenski.

Ukraina korzysta z tureckich dronów w walkach toczonych na wschodzie kraju ze wspieranymi przez Rosję separatystami, a władze tureckie skrytykowały przeprowadzoną przez Rosję aneksję Krymu i wyraziły poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy – podał „Daily Sabah”.

Rosja przygotowuje zamach stanu na Ukrainie. Zełenski podaje datę [WIDEO]

Agencja Bloomberga informuje, że żołnierze oraz sprzęt wojskowy trafiają na Krym od zeszłego tygodnia. Wcześniej czołgi oraz inny ciężki sprzęt...

zobacz więcej

 Głęboka współpraca zbrojeniowa 


 Relacje turecko-rosyjskie charakteryzuje głęboka współpraca zbrojeniowa oraz odmienne stanowiska w kwestiach wojen toczonych w Libii czy Syrii, gdzie państwa aktywnie wspierają wrogie sobie strony. W 2019 roku jednak, narażając relacje z innymi członkami NATO, Ankara kupiła rosyjski system rakietowy czwartej generacji S-400. Erdogan we wrześniu bieżącego roku ogłosił również chęć współpracy z Kremlem w zakresie budowy myśliwców i okrętów podwodnych oraz przyznał, że jego administracja „dąży do dalszego rozwoju dwustronnych relacji z Rosją”.

Przeczytaj też: Współpraca Rosji z Erdoganem

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO 
Zełenski poinformował w piątek o informacjach wywiadowczych, które wskazują na przygotowywanie przez Rosję zamachu stanu na Ukrainie. Władze kraju informowały również o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy obu państw. Powołując się na dane wywiadowcze, wskazano również na istnienie konkretnych planów sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej