RAPORT

Wojna na Ukrainie

Omikron. KE o dodatkowych ograniczeniach w podróżach dla osób z certyfikatem

Czy zostanie wprowadzona kwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano wariant Omikron? (fot. Shutterstock)
Czy zostanie wprowadzona kwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano wariant Omikron? (fot. Shutterstock)

Komisja Europejska w sceptyczny sposób odniosła się do planów niektórych krajów UE wprowadzenia dodatkowych ograniczeń dla osób wjeżdżających na ich terytorium, również tych, które mają cyfrowe unijne zaświadczenie COVID.

Właściciel lotniska opracował szczepionkę. Kolejki ustawiały się aż po halę odpraw

Próbki szczepionek, strzykawki i listę zapisanych osób zarekwirowała niemiecka policja w czasie interwencji na lotnisku w Lubece. W weekend zebrało...

zobacz więcej

– Co do zasady państwa członkowskie powinny powstrzymać się od wprowadzania dodatkowych restrykcji dla podróżnych posiadających cyfrowe unijne zaświadczenie COVID, zwłaszcza tych, którzy są zaszczepieni lub są ozdrowieńcami. Powinny one (te państwa) poinformować Komisję i inne kraje członkowskie z 48-godzinnym wyprzedzeniem, jeśli zamierzają wprowadzić jakiekolwiek dodatkowe restrykcje – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. prawnych Christian Wigand.

Konkretnie, odpowiadał on na pytania dotyczące planów rządów Portugalii i Polski.

Zobacz także: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Co się zmienia?

W czwartek portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że w związku z nasilającą się w kraju piątą falą koronawirusa jego rząd wprowadzi od 1 grudnia stan klęski żywiołowej, a do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Jak dodał, złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera bez ważnego testu. Komisja Europejska została już notyfikowana przez Lizbonę i analizuje zaplanowane środki.

Z kolei w poniedziałek, szef polskiego resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano wariant Omikron. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Główny rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer zaapelował o „trzymanie skoordynowanego podejścia, jeśli chodzi o swobodę podróżowania w UE”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej