RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Ulica i zagranica! Bądźmy dumni z tego”. Opozycja znów ujawnia swoją strategię

Przewodniczący PO Donald Tusk na konwencji KOD (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Przewodniczący PO Donald Tusk na konwencji KOD (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Unia Europejska znów straszy Polskę karami i blokadą funduszy. Donald Tusk wrócił z Brukseli i pojawił się na urodzinach KOD–u. Przed przemówieniem szefa PO głos zabrał jeden z wiceprzewodniczących zarządu Komitetu Obrony Demokracji, który również mówił o swoim pobycie w Parlamencie Europejskim. Stwierdził: „Wiemy, że będziemy nadal wspierani i Europa nie odpuści. Pamiętajcie, ulica i zagranica, tak. Bądźmy dumni z tego”.

KOD, sędziowie i prokuratorzy przywitali Tuska. Pomylili jego funkcję w UE

„Witamy byłego przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska” – powiedzieli otwierając szóste urodziny Komitetu Obrony Demokracji liderzy antyrządowej...

zobacz więcej

W 2016 r. do mediów wyciekło nagranie z tajnego spotkania ówczesnego szefa PO Grzegorza Schetyny z działaczami z Warszawy. To tam padły słynne słowa o ulicy i zagranicy, a hasło na lata przylgnęło do anty-PiS-owskiej opozycji.

Choć część polityków PO wielokrotnie próbowała się go wypierać, inni nie mieli ze sloganem „ulica i zagranica” szczególnego problemu.

Tym razem na tę strategię pokonania rządu Mateusza Morawieckiego powołali się liderzy KOD. Na szóstych urodzinach Komitetu Obrony Demokracji tuż przed Donaldem Tuskiem głos zabrał Łukasz Szopa, wiceprzewodniczący zarządu głównego KOD.

Zobacz także:   Jaki: Niemcy chcą osadzić swojego komisarza w Polsce... Donalda Tuska [WIDEO]

Podkreślił, że trzy tygodnie temu wraz z innymi aktywistami odebrał w Brukseli Europejską Nagrodę Obywatelską. Jak podkreślił, wyróżnienie Parlamentu Europejskiego za rok 2021 zostało przyznane jako „nagroda za obronę godności i niezawisłości sędziów walczących o niezależność sądownictwa w Polsce”.

Te słowa spotkały się z oklaskami z sali obecnych na wydarzeniu przedstawicieli Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, sędziów Waldemara Żurka i Pawła Juszczyszyna, którzy świętowali tego dnia razem z politykami PO, Lewicy i Zielonych, w tym z Donaldem Tuskiem, Barbarą Nowacką, Adamem Szłapką czy Robertem Biedroniem.

Posłanka PO pochwaliła Trzaskowskiego. Teraz usuwa tweet i blokuje internautów

„Rafał Trzaskowski weźmie udział w debacie w Kongresie USA. Do premiera i prezydenta Polski zaproszenie nie dotarło” – napisała kilka dni temu na...

zobacz więcej

Łukasz Szopa tłumaczył w swoim wystąpieniu, że odwiedzając Parlament Europejski, „doświadczył solidarności”.

– Wiemy, że będziemy nadal wspierani i Europa nie odpuści. Pamiętajcie, ulica i zagranica, tak. Bądźmy dumni z tego – zaapelował, a cała sala odpowiedziała gromkimi brawami.

Zobacz także:   Szokująca decyzja sądu ws. Lempart i Suchanow

Przedstawiciel KOD dodał więc, że „Europa o nas pamięta i nie zapomni, a ta nagroda to dopiero początek”.

Podkreślił, że w czasie wyjazdu do unijnych instytucji zapewnił także o wsparciu dla węgierskiej opozycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej