RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szokująca decyzja sądu ws. Lempart i Suchanow

Marta Lempart i Klementyna Suchanow (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Marta Lempart i Klementyna Suchanow (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił do prokuratury akt oskarżenia przeciwko liderkom tzw. Strajku Kobiet Marcie Lempart, Klementynie Suchanow oraz Agnieszce Czeredereckiej-Fabin – dowiedział się portal tvp.info. – Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarży tę decyzję – komentuje rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz.

Instrukcja Dekana 2.0? Jak Niemcy rządząc Polska Press wyprowadzali ludzi na ulice

Gdy w 2017 r. tygodnik „Sieci” ujawnił specjalny list Dekana (zarządca RASP) do polskich dziennikarzy, w mediach wybuchła afera. Teraz „Sieci”...

zobacz więcej

Prokuratura Okręgowa w Warszawie akt oskarżenia w tej sprawie skierowała na początku lipca.

– Zarzut obejmuje sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób i spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego w postaci możliwości zarażenia wirusem SARS-CoV-2 i szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19 poprzez organizację i prowadzenie marszy w październiku, listopadzie oraz grudniu 2020 r. na ulicach Warszawy – informowała wówczas prokuratura.

Marta Lempart została też oskarżona o znieważenie funkcjonariuszy policji i publiczne pochwalanie popełniania przestępstw polegających na „niszczeniu fasad budynków kościołów oraz złośliwym przeszkadzaniu publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła”.

Za czyn ten (sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób powodujące zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej) grozi do ośmiu lat więzienia.

Sąd zdecydował, że na trasie Marszu Niepodległości odbędzie się manifestacja feministek

Sąd polecił przywrócić grupie 14 Kobiet z Mostu zgodę na zgromadzenie 11 listopada pomiędzy rondem Dmowskiego a Błoniami Stadionu Narodowego –...

zobacz więcej

Sąd zwrócił akt oskarżenia przeciwko Lempart i Suchanow


Jak dowiedział się portal tvp.info, sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie podjął dziś decyzję o zwróceniu do prokuratury aktu oskarżenia. Z uwagi na zawiłość sprawy sporządzenie uzasadnienia odroczono na czas do 7 dni.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz pytana o komentarz do decyzji sądu poinformowała, że śledczy ją zaskarżą. – Prokuratura zaskarży decyzję sądu uwzgledniającą wniosek obrońcy Klementyny S. o zwrot aktu oskarżenia w przedmiotowej sprawie – mówi.

Jak zaznacza, material dowodowy zgromadzony w śledztwie „jest kompletny i nie wymaga uzupełnienia”. – Zażalenie prokuratora zostanie złożone niezwłocznie po uzyskaniu uzasadnienia postanowienia sądu, które dotychczas nie zostało sporządzone – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej