RAPORT

Pogarda

Potężne pieniądze na migrantów. Uciekli z domu otwartego, nie ma ich w Polsce

Najnowsze

Popularne

Straż Graniczna od 1 sierpnia przekazała do domu otwartego Fundacji Dialog 286 cudzoziemców. Z tych osób dom opuściło 258 osób. – Nie ma ich w Polsce, prawdopodobnie wyjechały do krajów Europy Zachodniej – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

SG: Pomogliśmy już 20 tys. Białorusinów represjonowanych w swoim kraju

Udzieliliśmy pomocy już 20 tys. Białorusinom, którzy byli represjonowani w swoim kraju – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna...

zobacz więcej

Podczas konferencji Michalska zaznaczyła, że osoby, które nielegalnie przekraczają granicę, trafiają głównie do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. – Zdarza się, że tych osób nie kierujemy do strzeżonych ośrodków, przede wszystkim ze względu na stan zdrowia, również psychicznego – powiedziała rzeczniczka.

Jak zaznaczyła, w tej kwestii SG współpracuje z Fundacją Dialog, która prowadzi dom otwarty, ma też możliwość wynajęcia mieszkań dla cudzoziemców.

– Od 1 sierpnia do dnia dzisiejszego takich osób do Fundacji Dialog przekazaliśmy 286. Z tych osób dom otwarty opuściło 258 osób – przekazała Michalska. Dodała, że nie ma ich już w tym domu mimo tego, że wstępnie deklarowały pozostać w Polsce.

– Prawdopodobnie wyjechały do innych krajów Unii. Tak jak informujemy, głównym celem tych osób są kraje Europy Zachodniej. Raczej ich nie ma na terytorium Polski – powiedziała Michalska.

Koszt utrzymania cudzoziemców w domu otwartym Fundacji Dialog ponosi Straż Graniczna. – Ten koszt dla 286 osób wyniósł 1,5 mln zł, z czego pół miliona to była sama pomoc medyczna, psychologiczna, w tym leczenie, również stomatologiczne – wskazała Michalska dodając, że w tym samym czasie 600 cudzoziemców opuściło ośrodki otwarte.

– Od tych osób wzięliśmy wnioski o ubieganie się o ochronę międzynarodową w Polsce. Te osoby zadeklarowały, że chcą zostać w Polsce i podjąć tu pracę – dodała rzeczniczka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej