RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

KOD, sędziowie i prokuratorzy przywitali Tuska. Pomylili jego funkcję w UE

Szef PO Donald Tusk na konwencji Komitetu Obrony Demokracji (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Szef PO Donald Tusk na konwencji Komitetu Obrony Demokracji (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

„Witamy byłego przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska” – powiedzieli otwierając szóste urodziny Komitetu Obrony Demokracji liderzy antyrządowej organizacji. Zebrani na sali goście, sędziowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i obecni na miejscu prokuratorzy wstali z miejsc i głośno klaskali. Tymczasem Tusk nie był wcale przewodniczącym Rady Europy.

Posłanka PO pochwaliła Trzaskowskiego. Teraz usuwa tweet i blokuje internautów

„Rafał Trzaskowski weźmie udział w debacie w Kongresie USA. Do premiera i prezydenta Polski zaproszenie nie dotarło” – napisała kilka dni temu na...

zobacz więcej

Donald Tusk wziął w sobotę udział w konwencji Komitetu Obrony Demokracji. Gdy wyczytano jego nazwisko, oklaskiwali go wszyscy zgromadzeni goście, w tym sędziowie Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn, którzy od kilku lat przekonują, że są bezstronni i niezależni, a w swojej pracy nigdy nie kierują się sympatiami politycznymi.

Szefa PO witali również aktywiści Lotnej Brygady Opozycji znani z łamania prawa, dewastowania pomników. Wulgarnego języka i częstych starć z policją.

Powitanie honorowego gościa z Platformy Obywatelskiej wywołało długie brawa, a prowadzący całe wydarzenie powiedzieli: „Witamy byłego przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska”.

Zobacz także:  Jachowicz o Tusku: Daleka, jakże daleka czeka nas droga do normalności

Przypomnijmy, że Rada Europy ma swoją siedzibę w Strasburgu, a zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji oraz współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury. Powstała w 1949 r. i skupia dziś prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu. Donald Tusk nigdy nie był jej przewodniczącym.

Z kolei Rada Europejska to instytucja UE, która mieści się w Brukseli. Wyznacza kierunki rozwoju i polityki Unii Europejskiej, a za datę jej utworzenia przyjmuje się umownie rok 1974. Składa się z głów państw lub szefów rządów krajów członkowskich. Od grudnia 2019 r. instytucji przewodniczy Charles Michel. Wcześniej przez pięć lat funkcję tę pełnił polityk PO Donald Tusk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej