RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Tusk to w polityce musztarda po obiedzie”. Formela o słowach lidera PO ws. ofensywy dyplomatycznej Polski

Donald Tusk (fot. PAP/Piotr Nowak)
Donald Tusk (fot. PAP/Piotr Nowak)

To Donald Tusk jest w polskiej polityce musztardą po obiedzie. Jest politykiem, który jest z innego czasu, z innych okoliczności, który rozpaczliwie walczy o powrót do dawnego krajobrazu politycznego i medialnego – ocenił Marek Formela z „Gazety Gdańskiej”. Dziennikarz odniósł się do słów szefa Platformy Obywatelskiej, który działania dyplomatyczne ws. kryzysu na granicy uznał za spóźnione.

Tusk znów dzieli Polaków: KOD na ulicach to... Polska lepsza [WIDEO]

– Dawaliście nadzieję – także mnie – kiedy pełniłem funkcję szefa Rady Europejskiej. Nie macie pojęcia, ile energii, ile siły przetrwania i wiary w...

zobacz więcej

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uczestniczył w Gdańsku w debacie z byłym szefem MSZ, europarlamentarzystą Radosławem Sikorskim o miejscu Polski w Europie. – Unia Europejska jak najbardziej zjednoczona to jest metoda na pokojowe, przyjazne ograniczanie roli takich państw jak Niemcy – powiedział Tusk.

Do słów Tuska i Sikorskiego odnosił się Marek Formela z „Gazety Gdańskiej”. Przypomniał, że zarówno szef PO, jak i Radosław Sikorski wiele razy wyrażali odmienne zdanie na temat roli Niemiec w Unii Europejskiej.

– Po co Donald Tusk odbierał nagrodę Rathenaua, po co minister Sikorski wyrażał swój lęk przed biernością Niemiec, po co była ostatnia wizyta Donalda Tuska w kancelarii kanclerz Angeli Merkel? Po co w końcu Donald Tusk udaje, że prowadzi w tej chwili jakąś polską politykę zagraniczną, skoro nie ma żadnego mandatu rządu polskiego do prowadzenia jakichkolwiek spotkań? – pytał Formela.

– Są takie przypadki w praktyce dyplomatycznej, że byli premierzy lub prezydenci w szczególnych okolicznościach – na zlecenie swoich rządów – prowadzą delikatne operacje dyplomatyczne. Akurat w tym przypadku Donald Tusk nie prowadzi żadnej misji dyplomatycznej. On po prostu prowadzi politykę przeciwrządową, przeciw Polsce – komentował.

W ocenie Formeli Tusk – który o zabiegach dyplomatycznych polskiego rządu i polskiego prezydenta mówił „musztarda po obiedzie” – „sam jest w polskiej polityce musztardą po obiedzie”. – Jest politykiem, który jest z innego czasu, z innych okoliczności, który rozpaczliwie walczy o powrót do dawnego krajobrazu politycznego i medialnego – podkreślił Formela.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej