RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

SG: Pomogliśmy już 20 tys. Białorusinów represjonowanych w swoim kraju

Od początku roku SG zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Od początku roku SG zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Udzieliliśmy pomocy już 20 tys. Białorusinom, którzy byli represjonowani w swoim kraju – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

UE decyduje się na ostre sankcje ws. Białorusi. „Muszą mieć świadomość konsekwencji”

Bruksela zaproponowała stworzenie czarnej listy, na której byliby umieszczani przewoźnicy ułatwiający przemyt ludźmi do UE. Potężne firmy jak...

zobacz więcej

W poniedziałek w Komendzie Głównej Straży Granicznej obyła się konferencja prasowa, podczas której rzeczniczka SG por. Anna Michalska została zapytana o liczbę obywateli Białorusi, którzy otrzymali pomoc od Polski.

– Od 18 sierpnia ubiegłego roku, czyli od momentu, gdy sytuacja na Białorusi się zaogniła, my jako Polska udzieliliśmy pomocy już 20 tys. Białorusinów, którzy byli represjonowani na Białorusi – poinformowała por. Anna Michalska.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Stan wyjątkowy


Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej