RAPORT

Wojna na Ukrainie

Posłanka PO pochwaliła Trzaskowskiego. Teraz usuwa tweet i blokuje internautów

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, posłanka PO Marta Wcisło (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, PAP/Mateusz Marek)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, posłanka PO Marta Wcisło (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, PAP/Mateusz Marek)

„Rafał Trzaskowski weźmie udział w debacie w Kongresie USA. Do premiera i prezydenta Polski zaproszenie nie dotarło” – napisała kilka dni temu na Twitterze Marta Wcisło z PO. Tymczasem Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda odbywają kolejne międzynarodowe wizyty, a prezydent Warszawy jednak nigdzie nie poleci. Posłanka usunęła więc tweet, a internauci alarmują, że zablokowała tych użytkowników sieci, którzy poruszali ten temat.

Ukraina żąda reparacji od Niemiec. Przypominają terror i punktują Schrödera

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk przypomniał w specjalnym liście, że Kijów przekazał Niemcom bezcenną kolekcję tysięcy rękopisów, w tym...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski ogłosił kilka dni temu, że zabierze głos w Kongresie USA. Sprzyjające mu media szybko nagłośniły sprawę, a politycy PO porównywali nawet planowaną wizytę do przemówienia Lecha Wałęsy z 1989 r.

Posłanka Marta Wcisło wykorzystała to nawet do ataku na Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę. „Do premiera i prezydenta Polski zaproszenie nie dotarło. Obawiam się, że to nie wina Poczty Polskiej” – żartowała.

Zobacz także:   Balonik pękł. Trzaskowski jednak nie poleci do Waszyngtonu

Szybko okazało się, że Rafał Trzaskowski nigdzie nie poleci, a głos będzie mógł zabrać wyłącznie online podczas posiedzenia jednej z podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska i Cybernetyki.

Część polityków Platformy postanowiła więc przemilczeć ten temat. Jak wychwycili internauci, inni usunęli swoje wpisy. W tej drugiej grupie znalazła się Wcisło, której post zniknął z sieci.

Instrukcja Dekana 2.0? Jak Niemcy rządząc Polska Press wyprowadzali ludzi na ulice

Gdy w 2017 r. tygodnik „Sieci” ujawnił specjalny list Dekana (zarządca RASP) do polskich dziennikarzy, w mediach wybuchła afera. Teraz „Sieci”...

zobacz więcej

Zagraniczna ofensywa premiera i prezydenta


Tymczasem prezydent Andrzej Duda z przywódcami innych państw bierze właśnie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w kilka dni spotkał się z przywódcami państw bałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej, był we Francji, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, a także w Chorwacji i Słowenii.

Zobacz także:   Fake news Trzaskowskiego. Szpital na PGE Narodowym działa od czwartku

Grafika z miejscami, które odwiedził szef rządu, szybko rozeszła się w sieci. Oznaczono ją hasztagiem „WeDefendEurope”. „Tydzień pracy premiera” – napisał Michał Dworczyk, szef jego Kancelarii.

Trudne czasy dla Polski. Legutko: Nowy rząd Niemiec za federalizacją Europy

Nowa umowa koalicyjna niemieckich partii zakłada nie tylko większą otwartość na imigrantów i znoszenie im kolejnych obowiązków. Berlin chce także...

zobacz więcej

„Zbanowała pół Twitera”


Zestawianie tych dwóch spraw nie spodobało się Marcie Wcisło. Jak piszą internauci, posłanka Platformy Obywatelskiej z okręgu lubelskiego blokuje na Twitterze osoby, które poruszają te tematy i pytają o brak wyjazdu Rafała Trzaskowskiego do USA.

„Zbanowała chyba pół Twitera” – żartują.

Zobacz także:  Niemcy starają się odwieść Kongres USA od nowych sankcji na Nord Stream 2

Oceniają, że blokowanie osób, które są niekulturalne, ma swoje uzasadnienie, ale poseł nie powinien ograniczać dostępu do swoich wpisów tylko za to, że ktoś ma inne poglądy. „Był tweet, była wizyta. Nie ma tweeta... odwołana wizyta” – podsumowują.

Przypomnijmy, że tematami posiedzenia amerykańskiej podkomisji mają być np. budowa Nord Stream 2 i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Oprócz Rafała Trzaskowskiego głos zabiorą m.in. prezydenci Budapesztu, Pragi czy Bratysławy.

Teraz wystąpienie polityka PO stoi pod znakiem zapytania. W weekend Trzaskowski miał się pojawić m.in. na imprezie Komitetu Obrony Demokracji. Jak przekazali organizatorzy, powodem nieobecności prezydenta Warszawy był zły stan zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej