RAPORT

Wojna na Ukrainie

WHO: Globalne zagrożenie związane z Omikronem bardzo wysokie

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania (fot. James D. Morgan/Getty Images)
Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania (fot. James D. Morgan/Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza „bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach”.

Mutacja Omikron: Kiedy więcej informacji o nowym wariancie koronawirusa?

Doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci przekazał Joe Bidenowi, że za dwa tygodnie będzie więcej wiadomo o zdolnościach przenoszenia i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii COVID-19” – zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o „przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie” i „zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii”.

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie COVID-19 wywołane innym szczepem koronawirusa – dodano.

WHO poinformowała, że „u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej